Dar 2019 metų pabaigoje pasklido žinia, kad Rusija siekia įpareigoti visus savo produkciją šios šalies teritorijoje parduodančius išmaniųjų telefonų gamintojus diegti vietines aplikacijas, tokias kaip naujienų programėlės ir socialiniai tinklai. „Apple“ buvo viena tų, kurie ruošėsi šiam sprendimui nepaklusti, ir netgi grasino pasitrauksianti iš šios rinkos, jei bus verčiama laikytis tokių absurdiškų reikalavimų. Tačiau panašu, kad bendrovė pakeitė šią principingą poziciją ir nuolankiai paklus naujam įstatymui.
Neįvardytas Skaitmeninio vystymosi ministerijos pareigūnas Rusijos žiniasklaidai atskleidė, jog „Apple“ pagaliau sutiko savo parduodamuose įrenginiuose vietines aplikacijas. Netrukus tai patvirtino ir pati Kupertino milžinė.
Visgi „Apple“ atstovai situaciją pakomentavo šiek tiek kitaip. Pasak jų, nuo balandžio 1 dienos įsigijus „iPhone“, „iPad“ ar kitą „Apple“ įrenginių Rusijoje arba tiesiog bandant kitoje rinkoje pirktą išmanųjį aktyvuoti šiame regione, pirmojo nustatymo metu bus specialus langas, pasiūlantis įrenginyje įdiegti vietines programėles. Tiesa, vartotojas jų instaliaciją turės patvirtinti – jam bus suteikiama ir galimybė minėtų aplikacijų įdiegimo atsisakyti. Spėjama, kad būtent šis momentas ir lėmė tai, kad „Apple“ sutiko eiti į kompromisą su Rusijos valdžia.
Legendinė amerikiečių technologijų milžinė visada skeptiškai žiūrėjo į perteklines programėles ir įvairius skirtumus tarp to paties modelio prietaisų, parduodamų skirtingose rinkose, tačiau didelė Rusijos rinka greičiausiai sušvelnino „Apple“ širdį.
Tarp minėtų aplikacijų atsiras Rusijoje itin populiarios „Yandex“, „Mail.ru“, „Kaspersky Lab“ bei tos, kurios, ministerijos nuomone, yra perspektyvios ir greitai skinasi kelia į Rusijos piliečių išmaniuosius prietaisus. Ekspertų teigimu, tokiu reikalavimu Rusijos vyriausybė siekia paskatinti piliečius vakarietiškas aplikacijas iškeisti į vietines, kadangi pastarosios valdžiai suteikia galimybę juos šnipinėti. „Apple“ buvo pasirengusi pasitraukti iš Rusijos rinkos
Naujasis įstatymas, turėjęs įsigalioti Rusijoje 2020 metais, gali lemti ne tik „iPhone“ išmaniųjų, bet ir kitų produktų su užsienietiška programine įranga prekybos sustabdym1. Žemesnieji Rusijos Parlamento rūmai patvirtino naują teisinį reguliavimą elektronikai, kurioje veikia programėlės – nuo šiol joje turės būti gamykliškai instaliuota rusiška programinė įranga, praneša BBC. Didžiausia pasaulio šalis pagal plotą greičiausiai buvo įkvėpta Europos Sąjungos įstatymo, taip pat varžančio gamintojus programinės įrangos srityje – ES parduodami „Android“ telefonai privalo leisti vartotojams pasirinkti, kurias aplikacijas instaliuoti pirmojo nustatymo metu.
Remiantis naujuoju įstatymu, elektronikos prietaisai, tokie kaip išmanieji telefonai (įskaitant „iPhone“), kompiuteriai, išmanieji televizoriai, privalo būti parduodami su Rusijoje sukurta programine įranga. Kitaip tariant, šalia gamintojų iš anksto įdiegtų programų, turi būti įdiegtos rusiškos jų alternatyvos, tam kad prietaisai galėtų būti legaliai parduodami po 2020 metų liepos.
Šios idėjos palaikytojai teigia norintys populiarinti Rusijos technologijas ir užkirsti kelią kitoms bendrovėms šnipinėti vartotojus. Tiesa, oficialus sąrašas, kuriems įrenginiams galios naujas įstatymas vis dar nėra paskelbtas vyriausybės.
Oleg Nikolajev, vienas naujojo teisinio reguliavo bendraautorių „Interfax“ naujienų agentūrai sakė: „Kai nusiperkame sudėtingus elektronikos prietaisus, juose jau iš anksto būna įdiegtos dažniausiai vakarietiškos aplikacijos. Natūralu, kai jas pamato įrenginio savininkas… jis gali pagalvoti, kad joms nėra jokios vietinės alternatyvos. Jei kartu su iš anksto instaliuotomis pasiūlysime vartotojams rusiškas programas, jie turės laisvę rinktis.“
Kaip ir galima tikėtis, naujasis įstatymas sulaukė rimtos kritikos tiek iš gamintojų, tiek iš didmenininkų Rusijoje. Juos vienijanti asociacija „RATEK“ teigė, jog neįmanoma tokios daugybės tarptautinių kompanijų priversti instaliuoti rusišką programinę įrangą ir todėl kyla grėsmė, kad jos tiesiog pasitrauks iš Rusijos. Pavyzdžiui, „Apple“ nesutinka diegti net operatorių programėlių, ką jau kalbėti apie alternatyvas jos aplikacijoms. Be to, kai kurie Rusijos piliečiai sunerimę, kad vietinės programos gali būti tik priedanga masiniam sekimui.
Tai nėra pirmas kartas, kai Rusija patvirtiną tokio tipo įstatymą. Pastaruosius penkerius metus buvo pristatytas griežtas teisinis reguliavimas internetui, kurių paskutinis suteikė galią valstybės pareigūnams riboti interneto srautą.