JAV ryšio tiekėjai „Verizon“ ir „T-Mobile“ savaitės pradžioje buvo pagauti rekomenduodami savo naudotojams išjungti 5G mobilųjį ryšį, esą tam, kad būtų sutaupyta baterijos energijos. Tačiau problema negali būti tokia paviršutiniška – kai operatoriai skatina klientus nesinaudoti 5G ryšiu ir jį išjungti, akivaizdu, kad kažkur slypi problema, kur kas gilesnė, nei tik didesnis energijos sunaudojimas.
„Verizon“ pradėjo pirmieji, socialiniame tinkle „Twitter“ pasidalinę įrašu, rekomenduojančiu „įsijungti 4G LTE“ „iPhone“ vartotojams, kad būtų taupoma baterija – naujuose įrenginiuose tai reiškia ne ką kita, kaip 5G ryšio išjungimą. Įdomu tai, kad minėtas įrašas vėliau buvo ištrintas. „T-Mobile“ siūlymas dar radikalesnis – savo puslapiuose operatorius skelbia, jog 5G palaikančių įrenginių savininkai turėtų įsijungti 2G ryšį dėl tos pačios juokingos priežasties – baterijos taupymo. Tačiau klounada čia nesibaigia, nes tokiu atveju telefonais naudotis būtų beveik neįmanoma – dar juokingiau tai, kad 2G ryšio paslaugų pati „T-Mobile“ nebeteikia – šio ryšio standarto palaikymas yra sumažintas iki minimumo ir naudojamas tik M2M (machine-to-machine) informacijos perdavimui, ką jau kalbėti apie internetą, kurio maksimalus greitis tesiekia 0,3 Mb/s.
Pati sąsaja tarp 5G ir trumpo baterijos tarnavimo laiko yra gan kebli. Pirmieji šį ryšio standartą palaikę įrenginiai naudojo „Qualcomm X50“ tinklo mikroschemą, kuri dažnai perkaisdavo ir to pasekoje sparčiai „sudegindavo“ baterijos energiją, tačiau ši problema buvo išspręsta su atnaujintais (ir dabar naudojamais) „X55“ ir „X60“ lustais. Tai nereiškia, kad nauji įrenginiai naudojant 5G yra tokie pat ekonomiški energijos suvartojimo kontekste kaip jau įprastais tapę 4G LTE išmanieji telefonai, tačiau tai padeda išryškinti problemas, slypinčias paties antenų tinklo išdėstyme.
Visi ryšio tiekėjai yra taip sukonfigūravę ryšį, jog įrenginiai jungiasi prie toliau esančių 5G signalų, vietoje momentinio persijungimo prie 4G antenų – šis triukas naudojamas tam, kad būtų parodoma 5G apimtis ir tai vienas iš greitesnį baterijos sunaudojimą skatinančių veiksnių. „T-Mobile“ naudoja ilgo diapazono, žemo dažnio 5G antenų tinklą, kurį valdo trumpesnio diapazono tačiau aukštesnio dažnio 4G tinklas – kartais įrenginiui sunkiau aptikti 5G bangas ir tai taip pat skatina pirmalaikį baterijos išsikrovimą. Trečias veiksnys, mažinantis šio ryšio standarto veiksmingumą ir išsekinantis įrenginius yra „DSS“ sistema (Dynami Spectrum Sharing), kurį naudoja tiekėjai „Verizon“ ir „AT&T“ – pasak atliktų tyrimų, tai leidžia sumažinti ryšio kainą, tačiau padidina trikdžius.
Pamažu atsiranda technologiniai sprendimai, padėsiantys sumažinti 5G keliamas problemas – vienas iš baterijos gyvavimą prailginsiančių veiksmų bus persiorientavimas į atskirą 5G sistemą, kurios ryšys nebebus valdomas kito dažnio/diapozono bangų. Kitamet „Verizon“ ir „AT&T“ žada nuo „DSS“ pereiti prie C bangų juostos – tai reiškia, jog bangų dažnis bus gerokai aukštesnis, tarp 4 ir 8 gigahercų, žadančių ne tik didesnę ryšio spartą, bet ir ilgesnį baterijos tarnavimą. Taip pat laikui bėgant atsiras daugiau 5G ryšio stotelių, pagerinsiančių šio vis dar naujo standarto apimtį. Šios srities inovacijų lyderė „Qualcomm“ taip pat nesnaudžia ir ruošia dar efektyvesnius tinklo procesorius „X65“, kurie turėtų atsidurti kitų metų išmaniuosiuose telefonuose.
Istorijos išvada tokia, kad šių operatorių klientai žiūri į savo vis sparčiau išsenkančius įrenginius ir nemato tame jokios papildomos naudos. Jei šiuo metu veikiantis 5G ryšys ne ką spartesnis už 4G LTE ir kol kas neturi jokio specifinio pranašumo, kodėl jo neišjungus?