Jei dažnai skambinate į Jungtinę Karalystę (JK), nuo šiol jūsų telefono sąskaitos gali išaugti. Šaliai išstojus iš Europos Sąjungos, mobiliojo ryšio operatoriams teko iš naujo derėtis dėl interneto, žinučių ir skambučių kainų.
Iki šiol skambinant į JK esantį lietuvišką numerį papildomai mokėti nereikėjo. Tokie skambučiai ir žinutės buvo apmokestinami taip pat, kaip šalies viduje. Ta pati tvarka galiojo ir mobiliam internetui. Tačiau įvykus „Brexit“, ši tvarka nustojo galioti ir JK pradėta laikyti trečiąja šalimi.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Kas atsitiko po „Brexit“? ES reguliavimas JK nebegalioja ir operatoriai, tiek JK, tiek ES, turi peržiūrėti susitarimus. Žiūrint, kokios yra kaštų dedamosios skambučiui iš Lietuvos, tai yra kaštai, kuriuos patiria operatorius tinklui Lietuvoje, tada turi susimokėti kito tinklo, į kurį skambinama, operatoriui sujungimo mokestį ir dar yra marža“, – sako asociacijos „Infobalt“ vadovas Mindaugas Ubartas.
„Bitės“ klientams kainos pasikeis vasario 1 dienos, „Tele2“ vartotojai pokyčius pajus kovą, o „Telia“ kainodarą jau pakeitė.
„Natūralu, kad keičiantis reguliavimui, keičiasi ir didmeninės kainos“, – teigia „Telia“ atstovas Audrius Stasiulaitis.
Naujosios skambučių kainos svyruoja nuo 22 iki beveik 90 centų už minutę, priklausomai nuo operatoriaus ir skambučio krypties – į ar iš JK. Žinučių kainos – apie 5-6 centus. Panašiai tiek teks mokėti ir už anksčiau nemokamą megabaitą interneto.
„JK iki šio lieka viena pigiausių ne ES šalių. Metų pradžioje buvo viena ar dvi dienos, kai nežinojome, kokią kainodarą taikys JK operatoriai, bet mums pavyko susitarti ir dabar tos kainos yra tikrai nedaug skirtingos nuo ES šalių“, – tvirtina A. Stasiulaitis.
Tačiau Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai kylančias kainas pastebėjo.
„Yra keletas pastebėjimų, kad kainos keičiasi“, – sako Britanijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė. Anot jos, britų operatoriai elgiasi kitaip nei lietuvių ir kainų bent kol kas nekelia.
„Ne visi, bet bent jau didieji kol kas taip sako. Sausio mėnesį, kiek teko pačiai patirti ir domėtis, tikrai didžiųjų operatorių klientai, kurie buvo išvažiavę į Lietuvą, tiesiog tai buvo įskaičiuota į jų planą“, – LRT RADIJUI pasakoja A. Černiauskaitė.
Didieji JK mobiliojo ryšio operatoriai kainų nekeičia ne tik skambučiams į Lietuvą, bet ir į kitas ES šalis. Tai reiškia, kad jie patys padengia mokesčius Europos operatoriams. Visgi, kadangi niekas neįpareigoja taip daryti, skambučių, žinučių ir interneto kainos ateityje gali padidėti.
Alvija Černiauskaitė sako, kad labiausiai pokyčius pajus į JK atostogų atvykę žmonės ir verslo sektorius – esą tie, kurie ilgai gyvena JK, su artimaisiais Lietuvoje bendrauja per internetines programėles.
„Tikrai skambučiai neišnykę, jie yra, bet tai daugiau oficialesni skambučiai. O tarp artimųjų, giminių ir pažįstamų draugų, tikrai labai populiaru yra internetinio pagrindo programėles“, – tikina A. Černiauskaitė.
Anot mobiliojo ryšio operatorių, skambučių į JK kainos galėjo būti dar didesnės, jei „Brexit“ būtų pasibaigęs be prekybos susitarimo. Dėl to prieš Naujuosius svarstytas ir scenarijus, kad skambutis į JK galėtų kainuoti daugiau nei eurą.