Naujųjų laikų narkotikais vadinami skaitmeniniai prietaisai yra opi šiuolaikinės visuomenės problema. Ne taip seniai priklausomybė kompiuteriniams žaidimams buvo įtraukta į vienuoliktąją Pasaulio Sveikatos Organizacijos tarptautinę ligų klasifikaciją, o prieš kelias dienas dėmesio sulaukė ir išmanieji telefonai. Pasak itin didelės imties tyrimo, net 23 % jaunuolių kenčia nuo priklausomybės šiems kiekvieno žmogaus kišenėje randamiems prietaisams.
Pasak Londono „King’s“ koledžo tyrėjų, priklausomybė išmaniesiems telefonams reiškia, jog priklausomas asmuo, nenaudodamas išmaniojo telefono, jaučia paniką ir nusivylimą. Taip pat minima, kad jauni žmonės negeba kontroliuoti laiko, praleisto su šiais įrenginiais, ir tai ilgainiui sukelia žalingų pasekmių psichinei sveikatai.
„BMC Psychiatry“ žurnale paskelbtas tyrimas išanalizavo 41 studiją, įtraukiančią net 42 000 jaunuolių. Pagrindinė išvada – 23% respondentų buvo priklausomi ir dėl to kentėjo nuo įvairių pasekmių. Pavyzdžiui, negalėdami naudotis telefonu jie jausdavo nerimą, o nuo pernelyg dažno išmaniojo naudojimo nukentėdavo įvairios kitos veiklos.
„Išmanieji telefonai ir toliau egzistuos, todėl būtina suprasti problemiško jų naudojimo mastą.“ – taip sakė viena pranešimo autorių, Psichiatrijos, Psichologijos ir Neuromokslų Instituto, priklausančio „King’s’ koledžui, darbuotoja, Nicola Kalk.
Dr. Kalk taip pat pabrėžė, jog nenustatyta, ar žmonės priklausomi nuo pačių telefonų, ar nuo juose įdiegtų aplikacijų. Visgi tai nekeičia fakto, kad visuomenėje būtina didinti susirūpinimą vaikų ir jaunuolių išmaniųjų teleofnų naudojimu bei skatinti tėvus kontroliuoti, kiek laiko jų vaikai praleidžia su išmaniaisiais prietaisais.
Kita vertus, Amy Corben, Kembridžo universiteto „MRC Cognition and Brain Sciences“ padalinio darbuotoja, perspėja nedaryti prielaidų, kad tarp probleminio išmaniųjų telefonų naudojimo ir tokių ligų kaip depresija, yra priežastinis ryšys: „Anksčiau buvo pademonstruota, kad išmaniųjų telefonų poveikis nėra vienpusis ir emocijos taip pat gali paveikti išmaniojo telefono naudojimą.“