Kanados gyventojai savo telefonų ekranuose praėjusių metų pabaigoje ir šių pradžioje ganėtinai dažnai matydavo praleistus skambučius iš Lietuvos arba Maroko. Tačiau labai panašu, kad su Lietuva šie skambučiai nieko bendro neturėjo – pasipinigauti iš nieko neįtariančių ryšio paslaugų vartotojų galėjo bet kurios valstybės sukčiai.
Praleistų skambučių banga pasiekė visų trijų Kanados mobiliojo ryšio operatorių – „Bell“, „Telus“, „Rogers“ – klientus. Visi trys operatoriai suskubo savo klientus įspėti: jeigu po itin trumpai trukusio bandymo susisiekti ekrane pamatysite nepažįstamą užsienio valstybėje registruotą telefono numerį, jokiu būdu neskambinkite atgal, nes jumis norima pasinaudoti.
Beje, tai nėra tik Kanadoje naudojamas sukčiavimo būdas – su juo jau buvo susidūrę ir lietuviai, ir veikiausiai visų pasaulio valstybių gyventojai, kuriuos buvo bandoma išprovokuoti „paskambinti bobutei Kanaruose“ ar dar kokioje kitoje valstybėje.
Ar tai reiškia, kad sukčiai iš Lietuvos (ar turintys ryšių su Lietuva) nori pasipelnyti iš lengvatikių kanadiečių kišenių? Anot Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT), veikiausiai – ne.
RRT Tinklų reguliavimo departamento direktorius dr. Viktoras Syrusas paaiškino:
Tokių atvejų, kai praleistais skambučiais ar atsiųstomis žinutėmis, kuriuose prašoma perskambinti nurodytu telefono ryšio numeriu, siekiama išprovokuoti jas gavusius žmones skambinti į nurodytus telefono ryšio numerius, pasitaiko. Dažniausiai yra naudojami tolimų šalių telefono ryšio numeriai: pvz. Lietuvos viešojo telefono ryšio paslaugų teikėjų abonentai gaudavo žinutes siunčiamas iš telefono numerio, prasidedančio kodu +257. Kodas +257 priklauso Burundžio Respublikai (Afrika) ir standartinė tarptautinio skambučio kaina, skambinant iš įvairių Lietuvos viešojo telefono ryšio paslaugų teikėjų tinklų, svyruoja nuo 1 iki 3 Eur su PVM už minutę.
Tokioje sukčiavimo schemoje nebūtinai turi dalyvauti tos šalies, į kurią nukreipiami skambučiai, viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjai. Paminėtu atveju su Kanados viešojo telefono ryšio paslaugų teikėjais dėl didelio atstum, nėra tiesioginio sujungimo su Lietuvos viešojo telefono ryšio paslaugų teikėjais, todėl skambučiai siunčiami per tarpininkus. Įprasto skambučio atveju visi skambučio perdavimo grandinėje dalyvaujantys operatoriai gauna jiems skirtą skambučio kainos dalį. Sukčiavimo atveju skambutis nepristatomas iki galinio abonento, o pabaigiamas tarpininko komutavimo stotyje, todėl jis neturi mokėti kitiems tarpininkams už skambučio persiuntimą ir pasilieka pinigus sau.
Viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjai, gavę informacijos apie tokio sukčiavimo schemas, visada reaguoja bendradarbiaudami ir informuodami vieni kitus apie nepatikimus tarpininkus, todėl apie gautas galbūt apgaulingo pobūdžio žinutes ar skambučius tikslinga informuoti savo viešojo telefono ryšio paslaugų teikėją. Tokios sukčiavimo schemos išaiškinimas turi vykti iš karto, kai yra pastebimi tokie skambučiai, nes tik tada galima atsekti skambučio kelią ir nustatyti sukčiaujantį tarpininką.
RRT įspėja vartotojus būti budriais ir nereaguoti į telefonu gautus skambučius ar trumpąsias žinutes (SMS) iš nežinomo numerio ir su neaiškiu tekstu. RRT rekomenduoja neatsakyti į iš nežinomų asmenų gautus skambučius ar žinutes ir jas nedelsiant ištrinti, kad nebūtų paskambinta atsitiktinai, taip pat neskambinti į nežinomus telefono numerius.