Maždaug pusė (52 %) žmonių visame pasaulyje vis dar nesugeba apsaugoti savo mobiliųjų prietaisų slaptažodžiu ir tik 22 % naudojasi saugumo sprendimais, o tai suteikia mobiliųjų telefonų kišenvagiams neribotas galimybes. Tai yra vienas iš naujausių „Kaspersky Lab“ nerimą keliančių atradimų, kurie parodė, kad žmonės palieka savo įrenginius, ir juose esančius duomenis, prieinamus bet kokiems asmenims.
Šiandien daugelis žmonių savo mobiliuosius įrenginius naudoja naršymui internete, todėl dėl smulkaus nusikaltimo prarastas prietaisas gali sukelti daug daugiau problemų, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. 31 % Lietuvos gyventojų sako*, kad kasdien naudojasi internetu išmaniajame telefone, o dar 10 % šiai veiklai reguliariai naudoja ir planšetinį kompiuterį.
Tokiu būdu iš šių įrenginių siunčiami ir kaupiami kelių tipų duomenys. Pavyzdžiui, 15 % Lietuvos gyventojų naudoja savo išmanųjį telefoną internetinei bankininkystei, kuri, be abejo, suteikia prieigą prie vertingos finansinės informacijos. Be to, 16% žmonių reguliariai naudoja savo telefoną elektroniniams laiškams gauti bei socialiniams tinklams, o ir čia kaupiama daugybė slaptų duomenų.
Tačiau asmeniniai duomenys mobiliuosiuose įrenginiuose nebūtinai skatina žmones būti sąmoningus ir juos saugoti. Mažiau nei pusė (48 %) viso pasaulio žmonių saugo savo mobiliuosius įrenginius slaptažodžiu ir tik 14 % nustato slaptažodžius failams ir aplankams, kad būtų išvengta neteisėtos prieigos. Taigi, jei tokie prietaisai patenka į netinkamas rankas, visi šie duomenys (nuo asmeninių paskyrų iki nuotraukų, pranešimų ir netgi finansinių duomenų) gali tapti prieinami kitiems.
Bet liūdnų pasekmių galite turėti net ir praradus slaptažodžiais apsaugota įrenginį. Pavyzdžiui, mažiau nei pusė (41 %) žmonių susikuria atsargines duomenų kopijas ir tik 22 % savo įrenginiuose naudoja vagysčių prevencijos funkcijas, o tai reiškia, kad daugumai mobiliųjų savininkų tikriausiai nepasiseks atgauti prieigos prie savo paskyrų ir asmeninės informacijos.
* 2017 m. lapkričio mėn. „Kaspersky Lab“ vardu Baltijos šalių interneto naudotojų saugos elgesio apklausą atliko „A.W.Olsen & Partners" agentūra. Tyrime dalyvavo 1200 respondentų iš Latvijos, Lietuvos ir Estijos.