Dvejus metus trunkanti SIM kortelių registravimo drama tęsiasi. Idėjos autorius vidaus reikalų ministras gynybai nuo telefoninių sukčių siūlo naują planą - tiesiog blokuoti įtartinų asmenų mobiliųjų telefonų numerius. Toks galimas scenarijus policiją suglumino. Esą tokia naujovė telefoniniams sukčiams leistų puikiai išsisukti.
Pusantro milijono. Tiek klientų šiuo metu naudojasi išankstinio mokėjimo mobiliuoju ryšiu. Ir būtent tokias SIM korteles anonimiškai ir dažnai nelegaliai įsigiję įkalinimo įstaigose esantys nusikaltėliai išvilioja pinigus iš patiklių senjorų. Jau dvejus metus valdžia suka galvas, kaip gi telefoninius sukčius pažaboti. Dar šiemet vidaus reikalų ministras Seimui pasiūlė, jog reikėtų šias SIM registruoti. Tiek senas, tiek naujas. Kitaip sakant, jų savininkai privalėtų pateikti savo asmens duomenis, kurie būtų įtraukti į bendrą sistemą.
Dalis gyventojų mano, jog tai problemų neišspręs, kiti gi yra pasiryžę ir registracijos eilėse pastovėti. Mobiliojo ryšio operatoriai tikina, kad dalis SIM kortelių naudotojų, ypač senjorai iš vienkiemių, jų registruoti nesugebėtų. Tad jiems paprasčiausiai tektų išjungti ryšį.
„Klientams būtų labai nepatogu. Jūs įsivaizduokite žmogų, kuris turėtų važiuoti 50 kilometrų iki artimiausio miestelio, kur galėtų užsiregistruoti. Tai ir laikas, ir pinigai. Kiti žmonės, pripažinkime, sunkiai vaikšto“, – situaciją aiškina „Tele2“ komunikacijos direktorius Andrius Baranauskas.
Mobiliojo ryšio operatorių nesužavėjo ir vidaus reikalų ministro pakoreguotas siūlymas – registruoti tik naujus SIM kortelių naudotojus. Ir štai prieš pat Vyriausybės posėdį, kuriame ministrų kabinetas turėjo apsispręsti dėl SIM kortelių registravimo, vidaus reikalų ministras persigalvojo – esą ši registracija iš viso nereikalinga. Jo manymu, apsaugai nuo telefoninių sukčių būtinas naujas planas. Ypač po to, kai skambučių kaina Europos Sąjungoje tapo vienoda.
„Tai situaciją keičia iš esmės. Kortelę dabar galima nusipirkti ir Lenkijoje ar Latvijoje ir sėkmingai naudotis. Tai SIM kortelės registravimas šiuo metu praranda prasmę“, – tvirtina vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas. Dabar gi bus siūloma blokuoti IMEI – individualų kiekvieno mobiliojo telefono numerį. Esą policija jį galės perduoti operatoriams ir šie tiesiog nutrauks paslaugų tiekimą. Tačiau ši nauja idėja nepatinka pareigūnams. Esą tokiu būdu nebus galima susekti paties telefono savininko. Juolab, kad telefoniniai sukčiai šalyje ir toliau siautėja. Vien per pirmąjį šių metų pusmetį užfiksuoti 300 pranešimų. Vidaus reikalų ministras ramina, kad IMEI blokavimas būtų tik eksperimentas. Jam nepasiteisinus, būtų vėl svarstomas SIM kortelių registravimas.