IT ir telekomunikacijų bendrovė „Telia“, kartu su „Ericsson“ ir „Intel Corporation“, atliko pirmuosius Europoje 5G technologijos bandymus veikiančiame tinkle. Naujosios kartos 5G ryšio galimybes galėjo išbandyti tūkstančiai kruizinio laivo keleivių, taip pat jis panaudotas nuotoliniu būdu valdant ekskavatorių. Šia inovacija susidomėjo ir Taline viešinti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Telia“ užsibrėžė jau 2018-aisiais įdiegti 5G technologiją, kad ji taptų viešai prieinama vartotojams Estijos, Švedijos ir Suomijos sostinėse.
Taline viešinčios Lietuvos prezidentės D.Grybauskaitės dėmesį patraukė „Telia“ virtualios realybės sistema, kuria nuotoliniu būdu galima valdyti tikrą ekskavatorių. „Telia“ nuotr.
„Dirbdami kartu su partneriais siekiame išsiaiškinti, kokį didžiulį poveikį 5G turės mūsų klientams ir visuomenei. Kalbame ne tik apie naujo tinklo kūrimą, bet ir apie požiūrį, suvokimą, kokie gali būti mobiliojo ryšio tinklai ir ką jie sugeba. Įspūdingas greitis, nejuntamas vėlinimas, užtikrinta tinklo talpa ir tikrasis mobilumas išplės skaitmenizacijos ribas o mes, kartu su partneriais, ketiname pirmieji jas išjudinti“, – sakė „Telia Company“ Tinklo vadovė Gabriela Styf Sjöman.
Penktadienį 5G technologijos galimybes „Telia“ demonstruoja Taline vykstančio ES Skaitmeninio viršūnių susitikimo („EU Digital Summit“) dalyviams. Jiems siūloma nuotoliniu būdu valdyti ekskavatorių, naudojant virtualios realybės sistemą. Šia galimybe susidomėjo ir „Telia“ stendą Taline aplankiusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Šis eksperimentas turi svarbią praktinę naudą. Atsiradus galimybei įvairią techniką ir įrangą valdyti nuotoliniu būdu be jokio vėlinimo, ja bus galima pasiekti pavojingas teritorijas nerizikuojant žmonių sveikata ir gyvybe – specialistai galės dirbti kad ir iš namų.
Dar vienas 5G technologijos bandymas atliktas Talino uoste. Jo metu buvo įvertintos 5G duomenų perdavimo spartos galimybės. Uoste prisišvartavusiame kruiziniame laive 5G technologija buvo teikiamas interneto ryšys, kuris aptarnavo ne tik visas laivo informacines ir ryšių sistemas, bet ir 2 tūkst. keleivių, kurie prie interneto galėjo jungtis per „WiFi“. Šis eksperimentas patvirtino, kad 5G leis užtikrinti patikimą ryšį, kuris patenkins visus gigabito visuomenės poreikius.
„Dabartinės technologijos, apjungiančios žmones, netrukus taps 5G dalimi ir į vieną visa ko tinklą apjungs viską – žmones, paslaugas ir daiktus. Todėl 5G ryšys bus ne revoliucija, o dabartinių technologijų evoliucija“, – sako Andrius Šemeškevičius, „Telia“ technologijų vadovas.
Pasak jo, šiuo metu daugelyje pasaulio šalių vyksta 5G technologijos prototipų bandymai ir laukiama pasaulinio standarto sukūrimo. 3GPP organizacija, standartizuojanti mobiliąsias technologijas, tikisi, kad pirminis 5G standartas bus apibrėžtas 2018 m., o galutinai standartizuota 5G technologija komerciniuose tinkluose vartotojus pasieks apie 2020 metus.
Ankstyvieji 5G sprendimų bandymai realiomis sąlygomis svarbūs rinkai, nes jų metu įvairios technologijos integruojamos į skirtingas verslo šakas. Tokiu būdu galima išsiaiškinti, kokioje aplinkoje nauja technologija veikia geriausiai, kaip ji suderinama su kitomis tinkle veikiančiomis sistemomis, debesija ir įrenginiais.