Turite įsigiję išankstinio mokėjimo SIM kortelę? Nenustebkite, jei vieną dieną jums reikės ją užregistruoti. Tokią tvarką užsimojo įgyvendinti Vidaus reikalų ministerija. Ji siūlo pažaboti telefoninius sukčius, kurie iš žmonių kasmet išvilioja šimtus tūkstančių eurų. Tačiau vienas didžiausių mobiliojo ryšio operatorių „Tele2“ šiam užmojui priešinasi – esą suregistruoti visus vartotojus bus nemenkas iššūkis, kuris gerokai pabrangins mobiliojo ryšio paslaugas.
Išankstines mokėjimo korteles turi ne tik vaikai, pensininkai, bet ir nusikaltėliai. Pastarieji, pasak Vidaus reikalų ministerijos, šias korteles su mobiliojo ryšio telefonais keičia kasdien, o neretai ir kelis kartus per dieną. Telefonu išvilioję iš žmonių pinigus sukčiai korteles išmeta ir toliau kvailina patiklius gyventojus. Vidaus reikalų ministerija užsimojo registruoti visus išankstinio mokėjimo kortelių turėtojus.
Tačiau vienas didžiausių mobiliojo ryšio operatorių „Tele2“, turintis milijoną išankstinių mokėjimo kortelių vartotojų, tokiam užmojui priešinasi. Mat užsiregistruoti turės ne tik naujų kortelių pirkėjai, bet ir senieji vartotojai. O juos visus suregistruoti esą kainuos kone 8 milijonus eurų. Maža to, jei gyventojai to nepadarys, jiems mobilaus ryšio operatoriai privalės nutraukti ryšį.
„Kai įsigalios reikalavimas registruoti kiekvieną žmogų, tikrinti kiekvieną asmenį ir užtikrinti, kad tai yra tas pats žmogus, kuris galų gale neatnešė padirbto dokumento, tai nekainuoja pigiai. Tikrai nepajėgs kiekvienas prekybininkas į tai investuoti, mes nepajėgsime kiekvienam apmokėti šių išlaidų“, – sako „Tele2“ atstovas Andrius Baranauskas. Tuo tarpu Vidaus reikalų ministerijos tokie argumentai neįtikina – esą 8 milijonai eurų nepagrįsta suma.
„Ir neaišku, dėl ko turėtų brangti ši paslauga. Kiti operatoriai nemato priežasčių – dėl ko ši paslauga brangs ir iš kur tokie kaštai. Kadangi „Omnitel“ ir „Bitės“, ir „Teo“ paskaičiavimu, jiems kainuotų pasirengti šiai paslaugai registruoti visas išankstinio mokėjimo korteles – 2 milijonai, o „Tele2“ kažkodėl 8 milijonai“, – teigia vidaus reikalų ministras Tomas Žilisnkas.
Mobiliojo ryšio operatorius „Omnitel“, turintis apie 300 tūkstančių išankstinio mokėjimo kortelių vartotojų, Vidaus reikalų ministerijos siūlymams pritaria. Esą neapsimoka registruoti tik dalies vartotojų, mat tai problemos neišspręs. Kai kurie mobilaus ryšio operatoriai tikina, kad toks registravimas neefektyvus, mat sukčiai kortelių prisipirks kaimyninėje Latvijoje ar kitose Europos Sąjungos šalyse, kur jų registruoti nereikalaujama.
Vyriausybė iš esmės sutarė, kad reiktų registruoti išankstinio mokėjimo SIM korteles. Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, išankstinio mokėjimo kortelės privalomai registruojamos Vokietijoje, Italijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Bulgarijoje, Slovakijoje, Norvegijoje ir Lenkijoje.