Augant išmaniųjų telefonų rinkai, „Android“ įrenginiai vis dar užima didžiąją jos dalį. Nenuostabu, kad jie vilioja ne tik vartotojus, bet ir kibernetinius nusikaltėlius. Antivirusinių programų „eScan“ kūrėjai dalinasi patarimais, kaip apsisaugoti nuo „Android“ atakuojančių trojanų.
Pasak saugumo ekspertų, iki šiol tokios kenkėjiškos programos, kaip trojanai, dažniau būdavo nukreipiamos į „Windows“ operacines sistemas. Tačiau kartu su augančiu vartotojų mobilumu, keičiasi ir programišių prioritetai – pakanka įdiegti vieną kenksmingą programėlę, kad trojanas surinktų beveik 30 skirtingos informacijos įrašų apie užkrėstą įrenginį ir perduotų ją programišių valdomam nuotoliniam serveriui.
Tarp kenkėjų renkamos informacijos dažniausiai pasitaiko šie duomenys: operacinės sistemos versija, įrenginio modelis, šalies kodas, telefono numeris, SIM kortelės numeris, vartotojo buvimo vieta, galimybė prisijungti administratoriaus teisėmis, tinklo ryšys, mobiliojo ryšio operatoriaus, el. pašto adresas, susietas su „Google“ vartotojo paskyra, informacija, ar įrenginyje įdiegta „Google Play“ programėlė ir kt.
Be to, kad „Android“ trojanai dažnai rodo nepageidaujamas reklamas ir įdiegia įvairias kenkėjiškas programėles, tarp nemalonesnių padarinių yra perimamas įrenginio valdymas, SMS žinučių siuntimas mokamais numeriais, įrenginio ar jo failų blokavimas bei išpirkos reikalavimas, asmeninių duomenų pasisavinimas.
„Su trojanais dažnai susiduria neatsargūs, neatidūs vartotojai. Jei naršant internete, pavyzdžiui, norint pažiūrėti filmuką, pasirodo pranešimas, siūlantis įdiegti trūkstamą įskiepį (plug-in), didelė tikimybė, kad po siūlomu įdiegti „Video Player“ ar „Adobe Flash Player“ slėpsis kenkėjiška programa“, – komentuoja „eScan“ antivirusines programas platinančios įmonės „Baltimax“ regiono vadybininkas Sergejs Romanovskis.
Taip pat „Android“ trojanai plinta el. laiškais kaip įvairių formatų priedai (attachment) – mp4 ar kiti „Android“ programėlių (APK) failai. Vien pastaruoju metu buvo užfiksuota virš 15 tūkstančių šlamštlaiškių su kenkėjiškais priedais.
Norint pašalinti trojaną patariama išdiegti kenkėjiškas programėles arba atstatyti gamyklinius „Android“ įrenginio nustatymus. Taip pat rekomenduojama pasitelkti mobiliesiems įrenginiams skirtas antivirusines programas, kurios pašalina kenkėjus ir apsaugo nuo naujų užkratų.
„Svarbu imtis prevencijos priemonių: diegti tik patikimas programas iš „Google Play“ ir kitų oficialių svetainių, naudoti antivirusinę programą, nespausti nežinomų ir įtartinų nuorodų, laiku atnaujinti naudojamas programas bei operacinę sistemą. Taip pat patariama reguliariai daryti duomenų atsargines kopijas, kad užkrato atveju neprarastumėte jums svarbios informacijos, kaip kontaktai ar nuotraukos“, – pataria „Baltimax“ atstovas.