Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) viešinami skaičiavimai gali būti labai netikslūs ir klaidinti vartotojus, skelbia telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“. Bendrovę pasiekė informacija, kad atlikdama skaičiavimus RRT neįtraukia naujų bendrovės 3G bazinių stočių ir naudoja metrologiškai nepatikrintą bei nesertifikuotą padengimo skaičiavimo metodiką, kuri iškreipia duomenis apie visų operatorių tinklo kokybę.
Šiandien vykusiame visų operatorių ir RRT susitikime nuspręsta sukurti jungtinę darbo grupę, kurį spręstų „Bitės“ iškeltus klausimus dėl tinklo padengimo ir duomenų perdavimo greičių skaičiavimo metodikos. Susitikime RRT sutiko teritorijos padengimo žemėlapius pažymėti kaip netikslius. Be to, tarnyba atliks papildomus matavimus, į kuriuos įtrauks praleistas bazines stotis.
„Bitės grupės“ tinklo direktorius Gintas Butėnas sako, kad neįtraukus duomenų apie visas bazines stotis yra dirbtinai reikšmingai sumažinamas geografinis mūsų tinklo padengimas, lyginant su egzistuojančiu. „Atlikdama skaičiavimus RRT naudoja teorinį modelį, kuris nėra patikrintas praktiniais matavimais, ir dėl to iki šiol visi atlikti padengimo skaičiavimai yra labai netikslūs bei neatitinka tikrovės. Pavyzdžiui, iki šiol RRT 3G padengimą skaičiavo pagal vieningą modelį visiems operatoriams, tačiau „Bitės“ atveju dėl nežinomų priežasčių įvedė neteisingus (mažesnius) bazinių stočių galingumus ir dėl to buvo viešai komunikuojamas beveik dvigubai mažesnis 3G teritorijos padengimas. Tai yra labai svarbūs kriterijai nustatant tinklo kokybę“, – teigia G. Butėnas. „Bitės“ tinklo direktorius pastebi, kad RRT turėtų teikti duomenis, apskaičiuotus faktiniais elektromagnetinio lauko matavimais. „Tai yra tiksli tinklo padengimo matavimo metodika. Jei reguliuotojas jos neturi, galime padėti atlikti šiuos matavimus“, – tvirtina jis.
Gindama vartotojų teisę į tikslią ir objektyvią informaciją „Bitė“ toliau reikalaus, kad duomenų perdavimo greičių žemėlapyje RRT nurodytų, kad informacija nėra tiksli. Šio reikalavimo bendrovė laikysis kol reguliuotojas nepradės teikti tikslių duomenų, nustatytų pagal sutartą metodiką ir reikalavimus.
Patikrinus „Bitės“ tinklo duomenų perdavimo greičius nepriklausomais įrankiais, pavyzdžiui, globaliame spartos matavime www.netindex.com, gaunami skirtingi rezultatai nei nurodyta RRT atliekamuose matavimuose. „Netindex.com“ matavimai atlikti įvairia įranga su komercinėmis SIM kortelėmis ir atspindi realią vartotojų patirtį.
„Atliekant duomenų perdavimo greičių matavimus RRT naudoja nekomercines SIM korteles, kurias pateikia operatoriai. Jos neturi duomenų kiekio apribojimo ir gali būti dirbtinai prioritetizuotos. Tai reiškia, kad RRT matuodami gaus didesnį greitį nei paslaugų vartotojai. Be to, greitis matuojamas mažame skaičiuje fiksuotų vietų. Suinteresuotas operatorius gali išplėsti tinklo talpas tik tuose taškuose ir iškreipti matavimo rezultatus. Dėl to nukentės vartotojai, kurie pasitikės oficialiai tarnybos duomenimis“, – sako G. Butėnas.
Jis atkreipia dėmesnį, kad Vilniuje RRT fiksuoja perdavimo greitį tik 31 vietoje, nors vien „Bitė“ sostinėje turi daugiau nei 1 tūkst. 3G bazinių stočių celių (antenų), kuriose greitis priklauso nuo apkrovimo ir signalo kokybės (padengimo). „Mūsų vertinimu, reikėtų bent 100 tūkstančių geografinių taškų matavimų, kad galima būtų teikti daugiau ar mažiau tikrovę atitinkančius rezultatus, kas pasiekiama darant judriuosius testus – važiuojant ir matuojant specialia įranga“, – teigia G. Butėnas.
„Bitė“ tarnybai pasiūlė savo techninę bei žmogiškųjų resursų pagalbą, jei tai riboja reguliuotojo galimybes tiksliai ir objektyviai išmatuoti ryšio padengimą bei duomenų perdavimo greičius.