Išmaniuosiuose telefonuose naudojami akselerometrai, maži pagreitį matuojantys jutikliai, paprastai nustatantys erdvinę ekrano padėtį, gali realiuoju laiku fiksuoti seisminį aktyvumą, nustatė Italijos mokslininkai. Mikroelektromechaniniai (MEMS) akselerometrai gali išmatuoti grunto virpesių ir automobilių bei pastatų vibracijos dažnį.
Pasak Italijos nacionalinio geofizikos ir vulkanologijos instituto mokslininkų Antonino D'Alessandro ir Giuseppe D'Anna, šiuolaikiniuose telefonuose ir planšetiniuose kompiuteriuose įrengti nebrangūs MEMS akselerometrai gali patikimai ir tiksliai fiksuoti grunto virpesius žemės drebėjimų metu.
Tai patvirtino jų atliktas bandymas, kuriame mokslininkai „iPhone 4“ telefone įrengtą LIS331DLH akselerometrą lygino su profesionaliam naudojimui skirtu bendrovės „Kinemetrics“ žemės drebėjimų davikliu „EpiSensor ES-T“.
Testai atskleidė, kad MEMS akselerometras gali fiksuoti vidutinio stiprumo ir stiprius žemės drebėjimus (daugiau nei 5 balų pagal Richterio skalę), jei pats daviklis yra netoli žemės drebėjimo epicentro.
Pasak mokslininkų, stiprūs trukdžiai neleidžia šiam prietaisui fiksuoti silpnesnių požeminių smūgių, tačiau dėl sparčios mikroelektronikos raidos MEMS davikliai netrukus taps dar jautresni ir galės registruoti silpnesnius nei 5 balų žemės drebėjimus, sakoma Amerikos seismologų draugijos pranešime.
Taigi, įprastiniai išmanieji telefonai, planšetiniai ir nešiojamieji kompiuteriai gali būti panaudoti visą miesto teritoriją aprėpiančiam seisminio stebėjimo tinklui sukurti, kuris realiuoju laiku galėtų pateikti informaciją apie grunto virpesius į duomenų analizavimo centrą.
Pasak mokslininkų, atsižvelgiant į tai, kad mobilieji įrenginiai su MEMS akselerometrais yra gana paplitę, toks tinklas esą veiktų tiksliai ir greitai. Didelis gautų duomenų kiekis apie seisminius smūgius leistų nustatyti labiausiai nuo žemės drebėjimo nukentėjusius rajonus, o tai leistų tikslingai paskirstyti gelbėjimo operacijų resursus.