Lietuvoje vaikai išmaniaisiais telefonais pradeda naudotis sulaukę mokyklinio amžiaus – nuo septynerių metų. Šalyje jais naudojasi keturi iš dešimties vaikų, rodo telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“ užsakymu atliktas rinkos tyrimas.
„Pastebime tendenciją, kad išmaniuosius tėvai savo atžaloms perka vis dažniau. Dažniausiai juos renkasi dėl galimybės pritaikyti atžalos ugdymui, laisvalaikiui ir net saugumui. Jei mūsų klientams prireikia rekomendacijų, kokios programėlės moko skaičiuoti ar pažinti raides ir kokios padeda apsaugoti mažuosius, jie kreipiasi į „Bitės“ išmaniųjų mokyklą“, – sako „Bitė Lietuva“ generalinis direktorius Chrisas Robbinsas.
Iš visų išmaniaisiais telefonais besinaudojančių vaikų, daugiau nei penktadalis yra pradinių klasių amžiaus – 7–11 metų, dar 27 proc. yra 12–14 metų jauni paaugliai. 17 proc. jaunųjų išmaniųjų telefonų savininkų yra 15–16 metų ir trečdalis – 17–18 metų amžiaus.
Mokyklinio amžiaus nesulaukę vaikai išmaniaisiais telefonais naudojasi retai. Tik 2 proc. tėvų atsakė, kad jų vaikai iki 7 metų amžiaus naudojasi išmaniuoju. „Tėvai vaikams telefonus dažnai perka, kai šie pradeda lankyti mokyklą. Jie ne visada gali savo atžalas pasitikti po pamokų ir palydėti, kur vaikams reikia. Vaikai namo ar į būrelius eina savarankiškai. Tuomet mobilusis ryšys yra kone geriausia priemonė sužinoti, ar vaikas saugus, kaip jam sekėsi mokykloje, ar nuėjo į būrelį“, – sako Ch. Robbinsas.
Jo teigimu, išmanieji vaikams ir tėvams atveria daug naujų galimybių, bet tėvai turėtų įvertinti ir galimą riziką. „Tėvai bendrauja su vaikais ir jiems pasakoja, kokiose svetainėse nereikia lankytis ir kam neatskleisti savo asmens duomenų. Dažniausiai jiems kyla klausimų, kaip apsaugoti jų vaiką, kai jie nėra šalia, kaip jį pasiekti ar išvengti netikėtų sąskaitų. Tam sukūrėme programėlę „Rūpestingi tėvai“. Jei jiems kyla daugiau klausimų, paskambina mums į skambučių centrą ar apsilanko salone“, – pasakoja Ch. Robbinsas.
Iš visų, turinčiųjų išmaniuosius, vaikų kas penktas yra 7–11 metų amžiaus. Beveik trečdalis nepilnamečių Lietuvoje turi savo asmeninį išmanųjį telefoną, dar 6 proc. naudojasi savo artimųjų išmaniaisiais. Nuosavą išmanųjį dažniau turi mažesnių miestų gyventojų vaikai. Kad jų vaikas turi išmanųjį, tvirtino 38 proc. šių gyvenamųjų vietų respondentų, didmiesčiuose – ketvirtadalis.
„Bitės“ užsakymu atliktas tėvų, kurių vaikai naudojasi išmaniaisiais, tyrimas atliktas liepos mėnesį. Rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ Omnibuso tyrime dalyvavo 1007 Lietuvos gyventojai nuo 18 iki 75 m. amžiaus.