Programišiams nusitaikius į „Android“ operacinę sistemą sparčiai auga išmaniesiems telefonams su šio tipo programine įranga skirtų virusų skaičius. Nors papildomos programėlės, kurias gali parsisiųsti ir įsidiegti išmaniųjų telefonų vartotojai, yra didžiausias pranašumas, tai taip pat yra ir pagrindinė grėsmė.
„Android“ sistemos grėsmių skaičius nuo šių metų liepos mėnesio ūgtelėjo beveik 6 kartus – šiai sistemai skirtų programėlių, kuriose buvo paslėpti virusai, padaugėjo 472 proc. Tokius duomenis pateikė amerikiečių bendrovė „Juniper“.
Tai, kad „Google“ palaikoma išmaniųjų telefonų operacinė sistema „Android“ yra mažiau atspari įvairioms grėsmėms, lemia keli dalykai. Visų pirma, tai atvira sistema, kurios programos kodas yra laisvai prieinamas visiems. Antra, vartotojai gali parsisiųsti ir įsidiegti programėles ne tik iš oficialios programų parduotuvės, bet ir iš trečiųjų šalių interneto svetainių. Užkrėstas ar kenksmingas programas atpažinti nėra paprasta.
Pavyzdžiui, keliose analizuotose neoficialiose svetainėse su „Android“ skirtu turiniu, tarp kurių buvo tinklalapiai mmoovv.com ir samsunggalaxy-s.ru, buvo aptikta ir originalių, ir kenkėjiškų programų. Iš svetainės su rusišku domenu buvo galima parsisiųsti kelias populiariojo žaidimo „Angry Birds“ versijas, o vienoje jų buvo paslėptas virusas.
Iš tūkstančio išanalizuotų kenkėjiškų programų „Android“ telefonams 55 proc. turėjo vartotojo sekimo ir duomenų šnipinėjimo funkcijas, fiksuojančias informaciją apie vartotoją ir ją perduodančias į nuotolinius serverius.
Rinktis programėles iš nepatikimų interneto svetainių vartotojus skatina tai, kad piratinę programos versiją galima gauti nemokamai. Be to, neoficialios programėles siūlančios svetainės veikia ir tose šalyse, kur oficialios „Android Market“ parduotuvės dar nėra.
Kitų operacinių sistemų telefonams kūrėjai tokių problemų iš dalies gali išvengti, nes kuria uždaras sistemas, o į savo parduotuves leidžia įkelti tik patikrintas ir aiškiai apibrėžtą funkcionalumą turinčias programėles. Nors tokie programų atrankos kriterijai kartais kritikuojami kaip per daug varžantys kūrėjus, vartotojų saugumo atžvilgiu jie galop pasiteisina.
„Android“ atvirumas lemia šios sistemos populiarumą, kur didžioji dalis išmaniųjų telefonų pasaulyje naudoja būtent šią sistemą. Tačiau tai gerokai padidina ir galimas grėsmes. O pažeidžiami telefonai gali tapti antra įrenginių rūšimi, kuriuos programišiai sutelktų į vadinamuosius zombių tinklus ir panaudotų interneto išpuoliams ar tiesiog interneto reklamai platinti. Kita vertus, tai gali tapti ir nauja niša saugumo sprendimų kūrėjams, pirmosios antivirusinės programos išmaniesiems telefonams jau egzistuoja.