„Global Postitioning System“ (Visuotinė padėties nustatymo sistema) programos atnaujinimas bus įvykdytas dešimties metų laikotarpyje ir kainuos apie 8 milijardus JAV dolerių, praneša LA Times. Atnaujinus palydovų tinklą, ženkliai padidės GPS sistemos tikslumas – dabar paklaida yra maždaug 7 metrai, o atnaujinus tinklą buvimo vietos apskaičiavimo paklaida nesieks pusės metro.
Šiek tiek istorijos – pirmas palydovas GPS programoje buvo paleistas 1978 metais. Po to, kai 1993 metais į orbitą išėjo dvidešimt pirmas palydovas, GPS sistema pradėjo veikti. GPS palydovų valdymą kontroliuoja JAV apsaugos ministerija. Iki 2000-ųjų metų ši sistema nebuvo itin populiari tarp paprastų vartotojų – GPS buvo kuriamas su mintimi, jog šią sistemą naudos kariškiai – Pentagonas tyčia mažino tikslumą civilinių įtaisų vartotojams. Po to, kai JAV prezidentas Bilas Klintonas uždraudė Pentagonui trukdyti naudotis visiems norintiems naudotis GPS sistema, GPS prietaisų rinka smarkiai padidėjo.
Šiuo metu apie savo planus gaminti GPS analogus jau pranešė kai kurios Europos Sąjungos šalys bei Rusija ir Kinija. Europietiška GPS sistemos alternatyva „Galileo“ turetų pradėti veikti 2014-aisiais metais – ji turės 14 palydovų. Kiniškas „Kompasas“ pradės veikt 2015-aisiais metais. Šiuo metu kinai turi tris palydovus, tačiau jų tinklą planuojama plėsti, ir 2015-aisiais metais planuojamas palydovų skaičius yra 35. 2010-ųjų metų kovo menesį i orbitą buvo išleisti trys nauji Rusijos palydovinės navigacijos sistemos „GLONASS“ palydovai – dabar jų kiekis siekia jau 23 vienetus. Norint turėti pilną žemės paviršiaus padengimą, palydovų tinklas turi turėti mažiausiai 24 veikiančius palydovus.
Planuojama, jog JAV GPS sistema po atnaujinimo turės apie 30 palydovų, o 6 iš jų bus rezerve. 18 palydovų bus pagaminti kompanijos „Lockheed Martin“, o 6 palydovų gaminimu pasirūpins visiems tikriausiai gerai žinoma „Boeing“ kompanija.
Tai gi, reikia tikėtis kad navigacija su įvairiais GPS prietaisais, tarp jų ir mobiliaisiais telefonais, bus dar tikslesnė, ir kuo rečiau girdėsime pranešimą „prarastas ryšys su palydovu“.