Pastaruoju metu netyla skaitmenine.lt lankytojų diskusijos, ar visi skaitmeninės antžeminės TV kanalai bus apmokestinti, ar liks nemokamų. Priminsime, kad šiuo metu, įsigijus tinkamą įrangą (TV priedėlį ar naują TV), su „paparasta“ antena galima žiūrėti iki 14 nekoduotų (nemokamų) kanalų – priklausomai nuo vietovės.
Panašu, kad iš publikacijų ir pranešimų žiniasklaidoje ryškėja dvi nuomonės. Didieji kanalai (ypač TV rinkos lyderis) vis garsiau šneka, kad liko tik metai nemokamai televizijai ir liks nekoduoti tik LTV-1 ir LTV-2. Mažieji kanalai aiškiai pasisako prieš mokestį už žiūrėjimą (kanalų užkodavimą).
Matyt, jeigu situacija nepasikeis, kanalai nebus užkoduoti. Tam yra dvi priežastys. Visų pirma, didieji kanalai, tapę mokami, nenorės atiduoti dalies žiūrovų nekoduotiems (mažesniems ir visuomeniniams) kanalams. Visų antra, iš mažesniųjų kanalų, jeigu jie taps mokami, užmokestį už kanalų sklaidą ketina imti kabelinės televizijos.
Atskirai reiktų paanalizuoti LTV1 ir LTV2 situaciją. Šie visuomeninės TV kanalai turėtų likti nekoduoti (nemokami), bet kartas nuo karto pasigirsta kalbos apie abonentinę rinkliavą.
Apibendrinant, reiktų pasakyti, kad esant dabartinei situacijai ir jai nesikeičiant, lietuviškų kanalų apmokestinimas sunkiai įmanomas. Taigi, tie žiūrovai, kurie įsigijo ar ketina įsigyti priedėlius ar televizorius be CI jungties ir/ar „Conaх“ kodavimo sistemos, turėtų būti ramūs.
Žinoma, jeigu televizijos susitars, gali būti viskas ir kitaip. Tokiu atveju įrangoje bus būtina CI jungtis ir/ar „Conax“ sistema. Tačiau, įvertinus kovą dėl žiūrovo tarp didelio TV kanalų skaičiaus Lietuvoje, bendri sprendimai turėtų būti ypač sunkiai pasiekiami.