Iki šiol laisvai vienas kitą kavos kvietę ar darbinius reikalus aptarinėję per „Skype‘ą“ Seimo nariai ir kanceliarijos darbuotojai rudenį dėl tokių reikalų jau turės kelti telefono ragelį. Atnaujinant Seimo kompiuterių tinklo saugos sistemą, rugpjūtį parlamente užblokuotas „Skype‘as“.
„Mes sulaukiame Seimo narių skambučių šiuo klausimu, tačiau galiu patikinti, kad užblokuoti „Skype‘ą“ nebuvo administracijos sprendimas. Programa buvo užblokuota automatiškai, kai atnaujinome kompiuterių standartinę apsaugos sistemą“, – aiškino Seimo Informacijos technologijų ir telekomunikacijų departamento direktorius Jonas Milerius.
Anot jo, „Skype‘as“ priskirtinas prie padidintos rizikos programų, todėl ja naudotis Seime – nesaugu.
„Programa, deja, yra lengvas kelias ne tik virusams skleisti, bet ir vykdyti programišių atakoms“, – teigė J. Milerius.
Jis pripažįsta, kad „Skype‘as“ buvo populiari bendravimo programa tarp Seimo darbuotojų, todėl neatmestina tai, kad užblokavus programą gali padidėti Seimo darbuotojų telefonų sąskaitos.
Visgi didesnės telefonų sąskaitos, anot J. Mileriaus, kainuotų mažiau negu sistemos atkūrimas, jei programišiai naudodamiesi „Skype‘u“ sugriautų Seimo informacinę sistemą.
„Sistemos atkūrimo sąnaudas, jei ją sugriautų, sunku net įsivaizduoti“, – teigė J. Milerius.
Pasak jo, Seimo Informacijos technologijų ir telekomunikacijų departamentas ieškos saugesnio „Skype‘o“ atitikmens, kad visgi Seimo darbuotojai galėtų bendrauti ir virtualiai.
Tačiau kartu yra galvojama apie su Seimo darbu nesusijusių interneto puslapių, tokių kaip „Facebook“, įvairių pažinčių portalų, blokavimą parlamento kompiuteriniame tinkle.
„Jau dabar Seimo posėdžių salėje saugumo sumetimais prieinama tik oficiali Seimo svetainė, galvojame ir apie ribojimus kabinetų kompiuteriams“, – teigė J. Milerius.
Anot Seimo Informacijos technologijų ir telekomunikacijų departamento vadovo, daugelyje Europos parlamentų, kitų valstybinių institucijų veikia du kompiuterių tinklai: vienas ypač saugus, kitas – atviras.
„Manau, kad jautriose įstaigose yra normalu turėti tarnybinį tinklą ir atskirą tinklą pasauliui pasiekti. Tai artimiausios ateities klausimas ir Lietuvos Seime, ypač kai vis dažniau girdime apie įvairias kompiuterines atakas, sustiprintas saugumas – jau ne rytojaus, o šiandienos klausimas“, – mano J. Milerius.