Už informacinę visuomenę ir žiniasklaidą atsakinga ES Komisijos narė Viviane Reding gegužės 4 d. savo interneto svetainėje paskelbė vaizdo pranešimą, kuriame paragino nuo 2009 m. spalio mėn. užtikrinti didesnį interneto valdymo skaidrumą ir geresnę atskaitomybę.
Svarbiausius su interneto valdymu susijusius sprendimus, pavyzdžiui, dėl aukščiausio lygio domenų arba interneto pagrindinio katalogo (angl. core directory) administravimo, šiuo metu priima Kalifornijoje įsikūrusi pelno nesiekianti organizacija – Skirtųjų vardų ir numerių interneto korporacija (ICANN). Iki šiol ICANN veikė pagal susitarimą su JAV prekybos departamentu. Tačiau šis susitarimas nustos galioti šių metų rugsėjo 30 d. Komisijos narė V. Reding šiandien pristatė naują interneto valdymo modelį, kuris galėtų būti taikomas po to termino.
Pagal jį ICANN taptų visiškai privačia ir atskaitinga organizacija, taip pat būtų įsteigta nepriklausoma teisminė institucija ir „Interneto valdymo G12“ – daugiašalis forumas, kuriame valstybių atstovai galėtų aptarti bendruosius interneto valdymo politikos ir saugumo klausimus.
„Tikiu, kad JAV Prezidentas B. Obama bus ryžtingas bei išmintingas ir atsižvelgs į tai, jog internetas yra pasaulinis tinklas, ir todėl tikiuosi, kad rugsėjį bus galima pradėti kurti naują, atskaitingesnę, skaidresnę, demokratiškesnę ir daugiašališkumo principais pagrįstą interneto valdymo sistemą, – šį rytą sakė ES Komisijos narė Viviane Reding interneto vaizdo pranešime. – Atėjo metas imtis veiksmų. Europa bus pasirengusi paremti JAV Prezidento B. Obamos pastangas.“ Reding pabrėžė, kad „šių metų rugsėjo 30 d. bus svarbi diena, nes tą dieną nustos galioti dabartinis ICANN ir JAV Vyriausybės susitarimas. Po to ICANN bus galima visiškai privatizuoti; be to, kyla klausimas, kam nuo spalio 1 d. ICANN turėtų būti pavaldi.“
ICANN sprendžia kai kuriuos opiausius su interneto valdymu susijusius klausimus, kaip antai aukščiausio lygio domenai arba interneto adresų sistemos, sudarančios sąlygas sujungti milijonus kompiuterių, valdymas. ICANN įkurta 1998 m. Kalifornijoje pagal susitarimą su JAV valdžia.
„Būtina užtikrinti ICANN atskaitomybę, – sakė V. Reding. – Klintono administracijos sprendimas palaipsniui privatizuoti interneto domenų vardų ir adresų sistemą buvo teisingas. Ilgalaikėje perspektyvoje nepateisinama, kad tik vienos valstybės vyriausybės padalinys prižiūrėtų vieną iš interneto funkcijų, kuria naudojasi šimtai milijonų žmonių visame pasaulyje.“
Be to, Europos Sąjungos Komisijos narė V. Reding nurodė, kaip po rugsėjo 30 d. galėtų atrodyti naujas interneto valdymo modelis. Jį galėtų sudaryti:
- Visiškai privati ir nepriklausoma ICANN, kuri atitiktų geriausius įmonių valdymo standartus, visų pirma susijusius su finansų skaidrumu ir vidine atskaitomybe, ir kuriai būtų taikoma veiksminga teisminė kontrolė.
- Daugiašalis forumas, kuriame valstybių atstovai galėtų aptarti bendruosius interneto valdymo politikos klausimus, pvz., tai galėtų būti „Interneto valdymo G12“ – neformali vyriausybių atstovų grupė, kuri susitiktų bent du kartus per metus ir kuri tam tikrais atvejais daugumos balsais galėtų teikti rekomendacijas ICANN. Ši grupė galėtų greitai reaguoti, jei iškiltų pavojus interneto stabilumui, saugumui ir atvirumui. Siekiant užtikrinti tinkamą atstovavimą pagal žemynus, į šią „Interneto valdymo G-12“ įeitų po du Šiaurės Amerikos, Pietų Amerikos, Europos ir Afrikos atstovus, trys atstovai iš Azijos bei Australijos ir ICANN pirmininkas, kuris būtų balso teisės neturintis grupės narys. Kompetentingoms šios srities tarptautinėms organizacijoms galėtų būti suteiktas stebėtojo statusas.