Populiarėjantys išmanieji telefonai ateityje taps virusų kūrėjų ir brukalų siuntėjų taikiniu, rašo „Times Online". Tarp kitų potencialų grėsmių – duomenų vagystės ir mobiliesiems telefonams skirtos šnipinėjančios programos.
Pasipelnymo tikslais siunčiamų brukalų ir platinamų kenkėjiškų programų kiekiai internete gerokai išaugo per pastaruosius metus. Šlamštlaiškiai iki šiol aplenkdavo mobiliuosius telefonus, tačiau, kaip pažymi saugumo ekspertai, pasaulyje augant funkcionalių telefonų pardavimams, situacija gali greitai pasikeisti.
Per pirmąjį šių metų ketvirtį pasaulyje buvo parduota 32,2 mln. išmaniųjų telefonų. Tai sudarė apie 11 proc. visų telefonų pardavimų ir 29 proc. viršijo to paties laikotarpio pardavimus praėjusiais metais.
El. paštui ir naršymui internete skirti mobilieji telefonai plinta ne tik versle, bet ir tarp paprastų vartotojų. Neseniai pristatytas „Apple“ telefonas „iPhone“ su 3G technologijomis šią tendenciją turėtų dar labiau sustiprinti.
Finansinių paslaugų bendrovės „Credit Suisse“ analitikai prognozuoja, kad kitais metais bus parduota 275 mln. išmaniųjų telefonų, jų dalis rinkoje pasieks 19 procentų. Tuo metu apsaugos nuo brukalų sprendimus kuriančios „Cloudmark“ technologijų viceprezidentas Neilas Cookas mano, kad išmaniųjų telefonų dalis turėtų pasiekti apie 20-30 proc., kad ši sritis taptų patraukli brukalų platintojams.
Kaip pažymi N.Cookas, augančius brukalų kiekius ir dažnėjančias apgavystes virtualioje erdvėje lemia finansinė nauda. Dar vienas brukalų siuntėjus skatinantis veiksnys yra tai, jog mobiliųjų telefonų skaičius ženkliai viršija kompiuterių skaičių. Tyrimų agentūros „Gartner“ duomenimis, 2010-aisiais pasaulyje bus naudojama apie 4 mlrd. mobiliųjų telefonų ir, palyginus, tik 1,3 mlrd. kompiuterių.
Su brukalų problema mobiliuosiuose telefonuose jau susiduria Kinijos vartotojai. Čia nepagedaujamų trumpųjų žinučių siuntėjus vilioja pigiai kainuojančios SMS ir mažai tepaplitę kompiuteriai.
Pasaulyje didžiausia išsiunčiamų brukalų dalis tenka organizuotoms virtualių nusikaltėlių grupėms, naudojančios užgrobtus ir per atstumą valdomus asmeninius ar organizacijų kompiuterius.