Šiemet, prieš vasaros sezoną ir tik jam prasidėjus, rekordiškai daug vartotojų suskubo pasirūpinti, kad lengviau ir paprasčiau pasiektų savo planuojamų kelionių tikslą. Remiantis didžiausio pasaulyje mobiliųjų programų portalo „GetJar“ duomenimis, palyginus su pernai, šiemet net 3 kartus daugiau vartotojų parsisiuntė į savo mobiliuosius telefonus vietos nustatymo programas.
„Nors keliautojai dažnai renkasi įprastus GPS įrenginius, vis sparčiau plinta naujoviški sprendimai, kurie navigacijos prietaisu paverčia net ir paprastus mobiliuosius telefonus, neturinčius GPS imtuvo. Prognozuočiau, kad po kelerių metų mobilusis telefonas, kaip navigacijos funkciją atliekantis prietaisas, bus naudojamas dažniau nei įprasti GPS įrenginiai“, - sakė lietuvių sukurto ir valdomo tinklalapio „GetJar“ vadovas Ilja Laurs.
„GetJar“ duomenimis, mobiliųjų vietos nustatymo programų parsisiuntimo apimtys pradeda intensyviai kilti dar kovo-balandžio mėnesiais, kai mobiliaisiais žemėlapiais pradeda domėtis iš anksto keliones planuojantys atostogautojai. Visgi, didžiausias parsisiuntimų pikas fiksuojamas jau prasidėjus vasaros sezonui. Per pirmąsias dvi birželio mėn. savaites vartotojai visame pasaulyje mobiliąsias navigacijos programas parsisiuntė net 40 tūkst. kartų. Žiemos mėnesiais šis rodiklis būna bent perpus mažesnis.
Pagal savo pobūdį, mobiliesiems telefonams skirtos vietos nustatymo programos būna keleto tipų. Visų pirma, populiarios yra mobiliųjų žemėlapių programos, tokios kaip „Mobile Google Maps“, kurios gali veikti ir be specialaus GPS imtuvo, o vartotojo vieta nustatoma pagal bazinę stotį, prie kurios tuo metu yra prisirišęs telefonas. Tiesa, šios programos vietą nustato su galima 1-5 km paklaida, tačiau daugeliu atvejų tokio tikslumo pakanka
Antras, kiek sudėtingesnis tipas, yra programinė mobiliojo telefono įranga, kuriai reikalingas GPS imtuvas. Jis gali būti integruotas telefone arba išorinis, prijungtas prie telefono laidais arba bevieliu „Bluetooth“ ryšiu. Iš tokio tipo programų „GetJar“ lankytojai itin dažnai renkasi „Nav4all“ programinę įrangą. Naudojantis ja, telefonu duodama užklausa į centrinį įmonės „Nav4all“ kompiuterį, kuris nustato maršrutą ir per kelias sekundes nemokamai atsiunčia jį į telefoną. Tokiu būdu, vartotojas gali sutaupyti kelis šimtus ar net tūkstančius litų, nes nereikia pirkti pačių žemėlapių.
„Tokioms programoms tampant masinio naudojimo įranga, atsiranda naujų galimybių ir reklamos davėjams, ir įmonėms, ir vartotojams. Pavyzdžiui, naudodamasi tokia sistema žmogus savo telefone gali matyti, kokios parduotuvės ar maitinimo įstaigos yra keleto kilometrų spinduliu ir kažkurią iš jų pasirinkti. Be to, greitu metu visą vartotojo judėjimo informaciją bus galima talpinti internete, todėl realiu laiku bus galima matyti, kur yra autobusas, stebėti krovininio transporto judėjimą arba savo kelionės metu nuotraukas išsyk sieti su konkrečiais kelionės maršruto taškais“, – apie mobiliųjų programų ateitį pasakojo I. Laurs.
Anot jo, ambicijas plačiai diegti mobiliuosiuose telefonuose navigacijos funkcijas pagrindžia ir gamintojų veiksmai – pavyzdžiui, praėjusių metų rudenį „Nokia“ už 8 mlrd. JAV dolerių įsigijo žemėlapių kompaniją „Navteq“. Pasak I. Laurs, vaizdo kamerų integravimas į telefonus užtruko vos keletą metų, tad per panašų laikotarpį turėtų įsiskverbti ir navigacijos technologijos.
Iš viso getjar.com tinklalapyje yra apie 100 skirtingų navigacijos programų, kurių dauguma – nemokamos.