Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/mokslas/95903/dirbtinis-intelektas-atskleidzia-senoves-peru-simbolius/spausdinti/

Dirbtinis intelektas atskleidžia senovės Peru simbolius

Publikuota: 2025-04-29 18:24
Tematika: Mokslo naujienos
Autorius: Donatas Gailiušis
Aut. teisės: ©MoksloTaskas.lt
Inf. šaltinis: MoksloTaskas.lt

Naskos linijos – tai viena iš didžiausių priešistorinių mįslių, žavėjusi tyrėjus dešimtmečius. Tačiau dabar, kai archeologai į pagalbą pasitelkė dirbtinį intelektą, per šešis mėnesius pavyko atrasti daugiau nei 300 naujų geoglifų, kurie visiškai pakeitė mokslininkų požiūrį.

Dirbtinis intelektas atskleidžia senovės Peru simbolius
Asociatyvi DI sugeneruota nuotr.

Geoglifai buvo sukurti valant žemės paviršių, atidengiant šviesesnę uolieną. Šie piešiniai – nuo paukščių iki mistinių simbolių – tęsiasi per dešimtis kilometrų, ir geriausiai matomi iš oro.

Iki šiol mokslininkai aptiko tik apie 430 piešinių. Tačiau naujas projektas, vykdytas Jamagatos universiteto komandos Peru, pasinaudojo DI algoritmu, kuris sugebėjo išanalizuoti šimtus gigabaitų aerofotografijų ir infraraudonųjų spindulių duomenų.

Dirbtinis intelektas ne tik sutrumpino darbo laiką nuo metų iki mėnesių, bet ir padėjo pastebėti pasikartojančius simbolius bei struktūras, nepastebimus žmogaus akiai.

Naujai identifikuoti geoglifai rodo, kad šios figūros nebuvo atsitiktinės – jos greičiausiai pažymėjo ritualinius kelius, naudojamus dvasinėms apeigoms. Tai patvirtina teoriją, kad Naskos civilizacija geometrines formas laikė šventais ženklais, padedančiais užmegzti ryšį su dievais.

Tyrėjai įsitikinę – dirbtinis intelektas jau dabar yra neįkainojamas įrankis archeologijoje, o netrukus taps dar galingesnis: padės ne tik identifikuoti, bet ir modeliuoti senovės elgseną, migraciją, simboliką.

‡ 1999–2025 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!