Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/mokslas/95751/kinija-planuoja-statybas-menulyje-bet-be-plytu-ir-cemento/spausdinti/

Kinija planuoja statybas Mėnulyje – bet be plytų ir cemento

Publikuota: 2025-04-16 12:37
Tematika: Mokslo naujienos
Autorius: Donatas Gailiušis
Aut. teisės: ©MoksloTaskas.lt
Inf. šaltinis: MoksloTaskas.lt

Kinijos mokslininkai imasi projekto, kuris dar prieš kelis dešimtmečius atrodytų mokslinė fantastika – statybiniai blokai iš Mėnulio dulkių.

Kinija planuoja statybas Mėnulyje – bet be plytų ir cemento

2028 metais Kinija ketina pasiųsti į Mėnulį automatinę stotį, kuri naudos pažangias 3D spausdinimo technologijas ir Saulės energiją tam, kad iš vietinio grunto formuotų pirmuosius struktūrinius elementus būsimai Mėnulio bazei.

Šiuo metu į Mėnulį ar bet kurį kitą dangaus kūną nugabenti net ir vieną kilogramą krovinio kainuoja dešimtis tūkstančių dolerių. Todėl išteklių panaudojimas vietoje (angl. in-situ resource utilization) yra vienintelis realus būdas kurti nuolatines gyvenamąsias ar mokslines bazes kosmose.

Kodėl tai svarbu?

Mėnulio paviršiuje gausu regolito – tai dulkėtas, bet mineralais turtingas sluoksnis, susiformavęs per milijonus metų. Būtent jį mokslininkai nori paversti statybine medžiaga, kurią būtų galima lydyti ir formuoti be jokio cemento ar vandens – tik naudojant Saulės šviesą ir pažangią spausdinimo įrangą.

Ką jau pavyko padaryti?

Kinijos mokslininkų komanda jau atliko pirmuosius bandymus Žemėje naudodami dirbtinį Mėnulio gruntą. Gauti blokai buvo tvirtesni nei betonas – kai kurie jų tris kartus atsparesni slėgiui nei įprastos statybinės medžiagos.

Šie pavyzdžiai šiuo metu tiriami kosminėje stotyje „Tiangong“, kur jie išbus nuo vienerių iki trejų metų. Tai leis įvertinti, kaip medžiaga laikosi vakuume, veikiama kosminių spindulių ir temperatūros svyravimų.

2026 metais Kinija planuoja į Mėnulį siųsti misiją „Chang’e-7“, kurios tikslas – ištirti pietinį Mėnulio polių. Ten, kaip manoma, gali būti vandens ledo – neįkainojamo ištekliaus tiek gyvybei palaikyti, tiek raketų kurui gaminti.

Po šios misijos seks „Chang’e-8“, kuri jau 2028-aisiais atliks pirmąjį praktinį bandymą spausdinti Mėnulyje statybinius komponentus vietoje.

Naujoji Kinijos technologija surenka Saulės energiją ir perduoda ją į Mėnulį optiniais kabeliais. Šviesa koncentruojama į vieną tašką, kur reguliatas įkaitinamas iki 1400–1500 °C. Tada 3D spausdintuvai formuoja blokų struktūras tiesiai ant Mėnulio paviršiaus – be žmogaus įsikišimo.

Kinijos kosmoso programos vadovas Vu Veirenas pabrėžia: „Šis metodas leidžia mums visiškai atsisakyti brangaus krovinių gabenimo iš Žemės. Viską, ko reikia, galime pasigaminti patys – vietoje.“

‡ 1999–2025 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!