Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto Lazerinių tyrimų centro mokslininkai, vadovaujami prof. Mangirdo Malinausko, kartu su pasaulyje pripažintais ekspertais parengė išsamų pažangiausios lazerinio 3D spausdinimo technologijos vadovą. Šis fundamentalios svarbos mokslinis darbas, publikuotas aukščiausio lygio žurnale „Nature Reviews Methods Primers“, atspindi Lietuvos mokslininkų lyderystę aukštųjų technologijų srityje.
„Tai pirmasis tokio tipo vadovas daugiafotonės 3D litografijos srityje, kuriame ne tik nuosekliai paaiškinami visi technologijos veikimo principai, bet ir atskleidžiamos svarbiausios detalės, dažnai nutylimos originaliuose straipsniuose. Tad srities naujokui ne tik sunku aprėpti gausybę informacijos, bet ir nelabai įmanoma surasti ją visą remiantis vien tik publikuota moksline literatūra, norint atkartoti tyrimus savo laboratorijoje“, – aiškina prof. M. Malinauskas, vienas iš vadovo autorių.
Pasak jo, perskaičius šį vadovą turėtų būti aišku, kaip veikia ši pažangi technologija ir kaip ji taikoma praktiškai – nuo laboratorijos įsirengimo iki optimalaus turimos įrangos panaudojimo.
„Šiame vadove pirmą kartą susitiko skirtingų krypčių, dažnai net konkuruojančių mokslinių grupių atstovai, kad pateiktų bendrą, suderintą požiūrį į technologijos fizikinius principus ir taikymus. Skaitytojui tai reiškia ne subjektyvias nuomones, o patikimą ir visų pripažintą žinių šaltinį. Anksčiau atrodydavo, kad kiekvienas tyrėjas ar įmonė turi savo tiesą, o dabar turime vieną vadovėlį, kuriame atsakymai nesikerta, tik papildo vieni kitus“, – įsitikinęs profesorius.
Pasak pašnekovo, jų grupės indėlis į daugiafotonės litografijos sritį matomas jau nuo pirmųjų žingsnių: „Pradžioje buvome originalūs, nes naudojome lietuviškus lazerius, spinduliuojančius žalią šviesą, kai dauguma dirbo su infraraudonąja. Mūsų indėlis ilgainiui tapo matomas ir įtakingas, todėl ir buvau pakviestas „Nature“ rengti šį vadovą ir suburti tarptautinę ekspertų komandą.“
Vadovą rengusioje tarptautinėje ekspertų komandoje, be VU mokslininkų, dirbo pasaulyje pripažinti specialistai: prof. Shoji Maruo (Jokohamos universitetas, Japonija) – dvifotonės polimerizacijos pradininkas, prof. Georgas von Freymanas (Kaizerslauterno universitetas, Vokietija), šioje srityje turintis dešimtmečių patirtį, prof. Julia Greer (Kalifornijos technologijos institutas, JAV) – pripažinta ekspertė medžiagų mokslo srityje.
Lietuvai autorių kolektyve atstovavo ne tik prof. M. Malinauskas, bet ir jo buvęs studentas dr. Edvinas Skliutas, VU Fizikos fakulteto alumnas, bei dr. Greta Merkininkaitė, VU Chemijos ir geomokslų fakulteto alumnė, prof. M. Malinausko konsultuota tyrėja. Kartu su profesoriumi ji toliau vykdo aktyvią mokslinę veiklą VU Pažangiųjų šviesos technologijų ekscelencijos centro projekte.
Šiuo metu VU Fizikos fakulteto tyrėjai, bendradarbiaudami su Chemijos ir geomokslų fakulteto kolegomis, kuria naujas medžiagas neorganiniam 3D spausdinimui daugiafotonės litografijos būdu. Nors tokie tyrimai peržengia įprastą organinės chemijos ribą, vėlesni medžiagų apdirbimo (post-processing) metodai leidžia rasti pažangius sprendimus mikrooptikos ir biokarkasų gamybai. Technologijos tobulinimą įrangos ir programinės įrangos lygmeniu sėkmingai perėmė Lietuvos aukštųjų technologijų įmonės, o mokslininkai tapo šių sprendimų vartotojais – tai atspindi brandų mokslo ir verslo bendradarbiavimą ir užtikrina šalies lazerių sektoriaus tvarumą.
Stiprėjanti šios krypties lyderystė atsispindi ir tarptautinėje traukos dinamikoje – pastaraisiais metais prie laboratorijos prisijungė du podoktorantūros tyrėjai iš užsienio: dr. Gordonas Zyla (Vokietija) ir dr. Dimitra Ladika (Graikija). Artimiausiu metu viešnagės į Vilnių atvyksta ir profesorius Arturo Susarrey-Arce iš Tventės universiteto (Nyderlandai), kurio susidomėjimą paskatino būtent šio vadovo publikavimas. Tai tik dar kartą patvirtina – Lietuva tampa svarbiu kompetencijų centru daugiafotonės litografijos srityje.
Vadove išsamiai apžvelgiami daugiafotonės 3D litografijos teoriniai ir praktiniai aspektai. Ši pažangi lazerinė technologija leidžia kurti itin tikslias trimates struktūras nanometrų masteliu, naudojant šviesai jautrias medžiagas. Ji atveria naujas galimybes mikrooptikos, biomedicinos, elektronikos ir kitų aukštųjų technologijų srityse.
VU Fizikos fakulteto studentai turi galimybę įgyti teorinių ir praktinių žinių šioje perspektyvioje srityje – daugiafotonės 3D litografijos kursai ir laboratoriniai užsiėmimai siūlomi visų pakopų studentams – nuo bakalauro iki doktorantūros.