Lietuvos mokslo taryba (LMT) šiemet jau 20-ąjį kartą studentus kviečia dalį vasaros skirti mokslinei praktikai – universitetuose ir moksliniuose institutuose prisidėti prie mokslinių projektų įgyvendinimo. Studentai iš Lietuvos ir viso pasaulio vasaros praktikos vietas kviečiami rinktis iš konkurso būdu atrinktų praktikos vietų, kurias siūlo mokslo ir studijų institucijos. Praktika vyks liepos – rugpjūčio mėn., o studentams bus suteikta 2 000 eurų stipendija (po 1 000 Eur per mėnesį).
Visas dėmesys – jauniesiems tyrėjams
Studentų vasaros mokslinė praktika „Mokslo vasara su LMT“ – ilgiausiai gyvuojanti LMT priemonė studentams, kurios tikslas suteikti jiems galimybę laboratorijose ir mokslo institutuose vykdyti mokslinius tyrimus, įgyti naujų žinių, gilinti analitinius ir mokslinius gebėjimus, lavinti mokslo darbų rašymo bei jų pristatymo įgūdžius, susipažinti su Lietuvos mokslininkų bendruomene ir mokslo infrastruktūra, taip pat įgauti darbo socialinių įgūdžių.
LMT šiemet planuoja finansuoti 267 praktikos vietas. Nuo 2005 metų LMT vasaros metu finansavo 3000 studentų praktikų. LMT studentų mokslines praktikas finansuoja visose mokslo ir meno srityse: gamtos, technologijų, medicinos ir sveikatos, žemės ūkio, humanitarinių, socialinių mokslų, scenos ir ekrano menų, vaizduojamųjų menų.
„Lietuva – viena iš nedaugelio Europos šalių, sistemingai remiančių ir skatinančių rinktis mokslininko karjerą. Jau 20 metų tikslingai investuojame į jaunąją mokslininkų kartą – suteikiame sąlygas tobulėti, kuo anksčiau išbandyti savo, kaip mokslininko, gebėjimus, prisidedant prie mokslo projektų įgyvendinimo. Džiugu matyti, kad kai kurie buvę šios programos dalyviai tapo mokslo bendruomenės dalimi, įgyvendina projektus, kuriančius pridėtinę vertę visuomenei ir visai valstybei – tai rodo nuoseklaus darbo rezultatus“, – sako LMT pirmininkas dr. Gintaras Valinčius.
Ankstesniais metais vasaros praktikoje dalyvavę studentai akcentuoja, kad ji ne tik suteikė vertingų mokslinių įgūdžių, bet ir leido patirti tarptautinį bendradarbiavimą bei kultūrų įvairovę.
Sujungė autentiką ir modernias technologijas
Vilniaus dailės akademijos (VDA) Fotografijos, animacijos ir medijų meno katedros studentė Jorė Vilkelytė pernykštės vasaros mokslinės praktikos metu ėmėsi kūrybinio projekto, sujungiančio audimą ir animaciją – įgyvendino projektą „Austi filmą: tekstilinė animacija“ (projekto vadovė doc. Gintarė Valevičiūtė-Brazauskienė). Jorė projektą įgyvendino VDA, kur ir studijuoja, taip pat mobilioje laboratorijoje, įrengtoje sodyboje, kurioje ausdavo jos prosenelė.
Studentė derino audimo ir animavimo technologijas – audė kadrus eksperimentiniams animaciniams kūriniams. Panaudodama antrines tekstilės žaliavas, Jorė sukūrė audinius, kurie buvo animuojami trumpuose pokadrinės animacijos (angl. stop motion) filmukuose bei zootropo principu veikiančiame animaciniame kūrinyje.
Kaip pasakojo Jorė, austi animacinio kūrinio kadrus jai padėjo klausomos šiurpės – panašias vaikystėje girdėdavo iš savo prosenelės.
Be to, atlikusi praktiką tekstilės laboratorijoje, mergina išsiaiškino, jog keturnytės ir aštuonnytės audimo staklės veikia pagal tam tikrą kodų sistemą. Nupiešus paveiksliukus, spaudant staklių pedalus, savaime gimsta animacija – procesą galima filmuoti.
Ar studentams rekomenduotų dalyvauti mokslinėje praktikoje? „Ypač rekomenduočiau meno studentams, nes menininkai mėgsta sakyti, kad nori ištraukti žiūrovą iš komforto zonos, bet patys nėra linkę iš jos išeiti. Labai įdomu ir naudinga į meną pažvelgti iš mokslinės pusės – tą studentams būtina padaryti“, – pasakojo Jorė.
Kokią vertę kuria ir kokį poveikį turi ši priemonė kalbama ir specialiai parengtame vaizdo įraše, kuriame patys studentai dalijasi savo įžvalgomis ir sėkmės istorijomis.
Kas gali dalyvauti?
Vasaros praktikoje gali dalyvauti pirmos, antros pakopų ir vientisųjų studijų studentai, išskyrus tuos, kurie paraiškų teikimo metu yra paskutinių kursų studentai, jau yra gavę šios programos finansavimą ar įgijo daktaro laipsnį. Norinčių dalyvauti konkurse paskutinio semestro visų studijuotų dalykų svertinis vidurkis turi būti ne mažesnis nei 8.
Studentai gali pretenduoti ne daugiau kaip į dvi vietas
Mokslo ir studijų institucijos kartu su praktikos vadovais pirmajame etape siūlė galimas temas būsimiems praktikantams. Iš viso gauti 733 temų pasiūlymai, iš kurių LMT, vadovaudamasi ekspertų vertinimais, atrinko 267.
„Kasmet aktyvėjantis mokslo bendruomenės įsitraukimas patvirtina, jog konkursas yra ne tik aktualus ir reikalingas, bet ir tai, kad Lietuvos mokslo bendruomenė yra pasiruošusi ir nori dalytis patirtimi su būsimaisiais kolegomis. Šių metų konkursui pateiktos temos – orientuotos į technologijas ir inovacijas, tvarumą ir aplinkosaugą, socialinę įtrauktį, ekonomiką ir verslumą, švietimą ir kompetencijų ugdymą – tai, kas aktualu būsimiesiems praktikantams“, – kalbėjo dr. G.Valinčius.
Studentai pagal savo studijų sritis renkasi temą ir praktikos vadovą iš atrinktų temų sąrašo ir gali pretenduoti į ne daugiau kaip dvi praktikos vietas. Vėliau praktikos vadovai vertins į jų siūlomas praktikos temas pretendavusius studentus, o praktikos vietos bus skirtos daugiausia balų surinkusiems studentams kiekvienoje temoje (vienai praktikos vietai – vienas studentas).
Užsienio studentams arba studentams, kurie vasaros praktiką vykdo Lietuvos mokslo institucijoje, esančioje kitame mieste nei numatoma vasaros praktikos vieta, skiriamos papildomos lėšos apgyvendinimui.
Praėjusiais metais Lietuvos mokslo ir studijų institucijose vasaros praktikas atliko 14 užsienio šalių universitetuose besimokančių studentų iš Ukrainos, Prancūzijos, Nyderlandų, Austrijos, JAV, Ispanijos, Vokietijos
„Mes norime kuo daugiau kultūrinio keitimosi, kad jauni žmonės, įgiję įvairių patirčių, studijuojantys skirtingose šalyse, bendradarbiautų, kartu su patyrusiais mokslininkais įgyvendintų mokslines idėjas. Mūsų tikslas – pritraukti talentingiausius studentus, skatinti įgyvendinti inovatyviausias idėjas ir rinktis mokslininko kelią“, – kalbėjo LMT pirmininkas.
Kaip dalyvauti?
Norintys dalyvauti LMT įgyvendinamame studentų vasaros praktikos konkurse iki 2025 gegužės 8 d. turi pateikti gyvenimo aprašymą, pažymą apie studijų rezultatus, motyvacinį laišką ir pasirinkti ne daugiau kaip 2 dominančias temas.
Atlikus praktiką LMT organizuos konferenciją, kurios metu studentai pristatys vasarą atliktos praktikos rezultatus.