Siekdamas pritraukti užsienyje dirbančius mokslininkus, norinčius tęsti darbus biochemijos, neuromokslų, optinės mikroskopijos, chrono-epigenomikos ir psichologijos srityse Lietuvoje, Mariaus Jakulio Jason (MJJ) fondas šiemet skyrė 176 tūkst. eurų penkiems vienų ir dvejų metų trukmės mokslo krypties grantams, rašoma MJJ fondo pranešime žiniasklaidai.
Šia iniciatyva fondas siekia stiprinti Lietuvos mokslo potencialą ir sudaryti palankias sąlygas mokslininkams grįžti bei kurti Lietuvoje.
„Prisidėdami prie intelektualinio kapitalo pritraukimo į Lietuvą, jau matome apčiuopiamą poveikį ir šalies ekonomikai. Per visus fondo veiklos metus MJJ fondas šiai krypčiai skyrė daugiau nei 1 mln. eurų, o juos gavę 45 mokslininkai Lietuvoje dirba, kuria, dėsto, o kai kurie jų jau yra pritraukę daugiau nei 5 mln. eurų Europos Sąjungos fondų lėšų savo tyrimams“, – sako fondo vadovė.
Mokslo krypties grantus gavę mokslininkai
Dr. Miglė Kazlauskienė, Vilniaus universiteto Medicinos mokslų centras
Po doktorantūros stažuotės Ciuricho universitete, prestižinėje prof. Jinek laboratorijoje, kur dirbo su pažangiausiomis baltymų analizės technologijomis ir krioelektronų mikroskopija, dr. Kazlauskienė grįžo į Lietuvą įkurti savo tyrimų grupės VU Medicinos mokslų centre.
Ji tiria žmogaus RNR adenozinų N6-metilinimo sistemos molekulinius mechanizmus, susijusius su ląstelių funkcijomis ir neurologinių ligų raida. Mokslininkė yra prestižinių žurnalų Science ir Molecular Cell publikacijų bei kelių patentų bendraautorė, gavusi EMBO ir HFSP finansavimus. Jos tikslas – sujungti fundamentinius tyrimus su klinikine praktika.
Dr. Nemira Žilinskaitė-Tranas, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras
Dr. Žilinskaitė-Tranas doktorantūros studijas baigė Kembridžo universitete, kur tyrinėjo neuroninių kamieninių ląstelių vystymosi genetinius mechanizmus. Grįžusi į Lietuvą, į VU Gyvybės mokslų centrą, ji tęsia tyrimus apie sinapsių plastiškumą ir neuropsichiatrinių ligų molekulinius pagrindus, taikydama pažangius transkriptomikos bei RNR reguliacijos analizės metodus. Ji taip pat yra gyvybės mokslų bendruomenę Baltijos šalyse vienijančios iniciatyvos „Nucleate Baltics“ įkūrėja ir vadovė.
Dr. Mehdi Alizadeh, Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centras
Dr. Alizadeh, į Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centrą atvyksta iš Otavos universiteto Kanadoje. Mokslininkas specializuojasi netiesinės optinės mikroskopijos srityje. Jo tyrimų objektas – technologijos, leidžiančios vaizduoti gyvas ląsteles ir audinius jų nepažeidžiant.
Jis dirba su antrosios ir trečiosios harmonikų generavimo (SHG, THG), multifotoninės fluorescencijos (MPEF) ir CARS metodais. Lietuvoje jis vystys diagnostikos sprendimus, bendradarbiaudamas su universitetais, gydymo įstaigomis ir pramonės partneriais.
Prof. Artūras Petronis, Vilniaus universiteto GMC Biotechnologijos institutas
Po trisdešimties metų mokslinės veiklos Toronto universitete ir Kanados Psichiatrijos institute, prof. Petronis grįžęs į Lietuvą įkūrė Chrono-epigenomikos laboratoriją. Jo tyrimai siekia atskleisti, kaip epigenetiniai procesai keičiasi laiko tėkmėje ir kaip tai susiję su žmogaus vystymusi, senėjimu bei ligomis. Profesoriaus vadovaujama komanda taiko tarpdisciplininį požiūrį, jungdama molekulinius tyrimus, neurovaizdinimą ir klinikinius duomenis.
Prof. Viktorija Overčiuk, Lietuvos mokslininkų sąjunga
Prof. Overčiuk – habilituota mokslininkė iš Ukrainos, turinti ilgametę patirtį krizių psichologijos srityje. Lietuvoje ji įgyvendins projektą, kuriuo siekiama stiprinti visuomenės psichologinį atsparumą, pasitelkiant karo kontekste sukurtus efektyvios pagalbos modelius. Tyrimo rezultatai bus taikomi kuriant metodinius įrankius savipagalbai ir emocinės sveikatos stiprinimui įvairioms visuomenės grupėms.
„Šiandien dėl talentingų mokslininkų varžosi viso pasaulio šalys, todėl mums svarbu, kad Lietuva šioje kovoje būtų matoma ir patraukli. Norime padėti mūsų universitetams pritraukti mokslininkus, kurie ne tik turi tarptautinės patirties, bet ir yra atviri dalytis ja, bendradarbiauti ir įkvėpti. Grįžtantiems tyrėjams dažnai tenka rinktis tarp noro dirbti Lietuvoje ir geresnio finansinio atlygio užsienyje – mūsų tikslas yra sumažinti šį atotrūkį ir sudaryti sąlygas dirbti Lietuvoje“, – sako MJJ fondo vadovė Kotryna Stankutė-Jaščemskienė.
Teisininko, investuotojo ir filantropo Mariaus Jakulio Jason fondas, įkurtas 2019 metais, teikia finansinę paramą gabiems verslo kūrėjams, akademikams ir studentams, kurie gali ir nori prisidėti prie Lietuvos ekonomikos augimo.
MJJ fondas per daugiau nei penkerius veiklos metus jau suteikė daugiau nei 2 mln. eurų vertės grantų, stipendijų ir investicijų, iš jų daugiau nei pusė – mokslo krypties grantams