Kelionė į Marsą – tai didžiausias žmonijos kosminis iššūkis, tačiau nauji duomenys atskleidžia: ne radiacija, ne atstumas ar net ne techniniai iššūkiai gali būti pavojingiausi. Tikroji grėsmė gali slėptis… pačiose dulkėse, rašo CNN.
![]() Asociatyvi DI sugeneruota „Pixabay“ nuotr. |
---|
Mokslininkų tyrimas, paskelbtas žurnale „GeoHealth“, rodo, kad Marso paviršiuje tvyrančios itin smulkios, aštrios ir chemiškai aktyvios dulkės gali sukelti rimtas kvėpavimo ligas, įskaitant plaučių fibrozę, skydliaukės sutrikimus bei kraujo gamybos problemas.
Silicio dioksidas, perchloratai, nano geležies oksidai – visos šios medžiagos buvo aptiktos marsietiškoje dirvoje ir dulkėse. Tyrėjai perspėja: šios dalelės gali prasiskverbti giliai į plaučius ir patekti į kraują, sukeldamos ilgalaikį poveikį sveikatai.
Dar blogiau – dulkių negalima paprasčiausiai „nusiurbti“. Jos kaupiasi ant technikos, saulės baterijų, patenka į erdvėlaivius, skafandrus ir net kvėpavimo sistemas.
Pasak mokslininkų, būtinos išmanios dulkių atstūmimo ir valymo technologijos, kitaip misija gali tapti pražūtinga. Reikės ir daugybės filtrų, medicininės įrangos, net galimų mini ligoninių – nes greitai grįžti į Žemę nepavyks.
Nepaisant to, tyrimo autoriai teigia, kad ši grėsmė įveikiama – jeigu tik bus deramai pasiruošta. Reikia ne tik inžinerinių sprendimų, bet ir medicinos bei etikos specialistų įžvalgų, kad astronautų sveikata būtų apsaugota.