Ilgiau nei 60 metų SETI projektas ieško nežemiškų civilizacijų, analizuodamas tolimų žvaigždžių radijo signalus. Deja, jokių kitų planetų egzistavimo pėdsakų, kol kas neaptikta. Neseniai projekto mokslininkai nauju algoritmu dar kartą patikrino milijoną kosminių objektų, bet ir jis nesuteikė teigiamo rezultato. Ateityje šiuo algoritmu galima automatizuoti technosignatūrų identifikaciją.
![]() Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Šiuolaikinės observatorijos surenka daugybę kosminių duomenų, tačiau juos analizuoti galinčių kvalifikuotų kadrų trūksta. Atsiradus pakankamai protingiems algoritmams, šią problemą iš dalies galima išspręsti. SETI projekto specialistų komanda pasiūlė pakeisti duomenų rūšiavimo metodus, kad būtų paprasčiau aptikti mokslui įdomią informaciją.
Mokslininkai pasitelkė COSMIC algoritmą, prijungtą prie VLA radioastronomijos observatorijos JAV. Ji sukurta Paukščių Tako galaktikoje ieškoti signalų, atitinkančių mūsų įsivaizdavimą apie dirbtinės kilmės radiobangas rašo „Universe Today“.
Kosmose pilna astronominių objektų skleidžiamų signalų. Kad patektų į technosignatūros kategoriją, jis turi būti siauro dažnių ruožo, ir jo dažnis turi keistis dėl Doplerio efekto. Tačiau ir po tokio rėčio lieka milijonai sutapimų. COSMIC galima signalus filtruoti mokslininkų prielaidomis paremtais filtrais.
Tokio darbo rezultatu tapo sutapimų duomenų bazė ir kiekvienos antenos techninių parametrų rinkinys. COSMIC algoritmu jau ištirti daugiau, nei 950 000 objektų – kvazarų, pulsarų, juodųjų bedugnių ir supernovų liekanų – ir nieko panašaus į nežemiškas civilizacijas nerado. Beje, pasak mokslininkų, tai tik pirmasis sistemos išbandymas ir jis buvo sėkmingas.
Kitą kartą COSMIC turi veikti greičiau ir savarankiškiau. Savarankiškumas būtinas, kad būtų įmanoma spėti apdoroti gaunamus astronomijos duomenis.
Praėjusių metų rugpjūtį garsi astrobiologė ir Carlo Sagano vardo Gyvybės visatoje centro direktorė Nathalie Cabrol išleido knygą „Slaptas Visatos gyvenimas“, skirtą kitaplanetinių organizmų pėdsakų paieškai ne tik tolimame kosmose, bet ir čia, Žemėje. Jos manymu, nežemiškos gyvybės atradimas jau labai artimos ateities klausimas.