Mokslininkai perspėja, kad rytinis naudojimas išmaniuoju telefonu gali reikšmingai pakenkti žmogaus sveikatai ir kognityvinėms funkcijoms, praneša „Independent“.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Tyrimų duomenimis, interneto naudojimas smarkiai išauga ankstyvomis valandomis – nuo 6 iki 8 val. ryto, kai daugelis žmonių dieną pradeda naršydami socialinius tinklus ar skaitydami naujienas. Tačiau toks įprotis, ekspertų teigimu, prisideda prie smegenų pervargimo ir produktyvumo mažėjimo.
Psichologas A. Kalentzis pabrėžia, kad įtaisų naudojimas vos pabudus neigiamai veikia nuotaiką, mažina dėmesio koncentraciją ir gali net turėti įtakos regėjimo problemų atsiradimui.
„Pirmiausia paimdami telefoną ir užpildydami smegenis pranešimais, socialinės žiniasklaidos turiniu ar elektroniniais laiškais, pernelyg aktyvuojate prefrontalinę žievę – smegenų sritį, atsakingą už sprendimų priėmimą ir impulsų kontrolę. Toks intensyvus informacijos srautas gali sukelti nuovargį dar prieš išlipant iš lovos“, – aiškina gydytojas.
Be to, išmaniojo telefono ekrano skleidžiama ryški šviesa dirgina akis, sukelia diskomfortą ir sausumą, nes po miego regėjimui reikia laiko prisitaikyti.
Pasak A. Kalentzio, ryte naudojimasis telefonu gali tapti produktyvumo priešų, nes įtraukia į išsiblaškymo srautą ir trukdo susikoncentruoti dar neprasidėjus dienai. Dopamino išsiskyrimas dėl šio įpročio gali trukdyti pereiti prie prasmingesnės veiklos ir mažinti bendrą produktyvumą“, – pažymi ekspertas.
Norint išvengti šių problemų, Kalentzis pataria įkrauti telefoną kitame kambaryje, naudoti tradicinį žadintuvą ir dieną pradėti nuo fizinio aktyvumo. Tokiu būdu galima atsisakyti įtaisų, o tai padeda pradėti dieną sveikiau ir produktyviau.