Jupiterio atmosferos viršuje matyti įvairiausi debesys – jie sudaro tamsias ir šviesias juostas ir keičia planetos vaizdą skirtinguose spektro ruožuose. Įprasta manoma, kad juos sudaro amoniako ledo krisleliai, bet dabar astronomai išsiaiškino, kad tokia interpretacija neatitinka naujų, detalesnių Jupiterio stebėjimų.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Naująjį atradimą padaryti padėjo detalus Jupiterio spektras, išmatuotas labai jautriu spektrografu MUSE. Ankstesnė duomenų analizė reikalavo labai sudėtingų modelių, kuriais skaičiuojamas spinduliuotės sklidimas pro Jupiterio atmosferą, jos sugertis, lūžiai ir atspindžiai. Tą atlikti reikėjo galingų superkompiuterių ir programinės įrangos, kurią turėjo tik kelios tyrėjų grupės visame pasaulyje, tad ir darbai vyko lėtai.
Naujojo tyrimo autoriai tiems patiems duomenims pritaikė naujai sukurtą pažangesnį metodą, kuriuo informaciją apie amoniako gausą bei atmosferos slėgį galima išgauti daug paprasčiau. Jau anksčiau pastebėta, kad taip gaunami rezultatai gerai atitinka ankstesnius sudėtingus modelius.
Gauti Jupiterio amoniako gausos žemėlapiai gerai atitinka ir Juno zondo stebėjimų duomenis. Jie parodė, kad debesys susidaro atmosferos sluoksnyje, kur slėgis yra 2-3 kartus aukštesnis už atmosferos slėgį Žemėje. Toks rezultatas – labai netikėtas, man Jupiterio atmosferos temperatūroje amoniakas į ledą stingsta gerokai žemesniame slėgyje – 0,7 Žemės atmosferos slėgio.
Taigi Jupiterio debesys susideda iš kažko kito. Galimai juos sudaro amonio sulfidas ir smogo dalelės. Pritaikius metodą Saturno stebėjimų duomenims, gautas analogiškas rezultatas – ten debesys irgi formuojasi 2-3 kartus aukštesniame slėgyje, nei slėgis Žemės paviršiuje.