„Perseverance“ marsaeigis nuo 2022 metų surinko jau keliolika Marso paviršiaus mėginių, kuriuos sudėjo į pailgus mėgintuvėlius, užantspaudavo ir padėjo pakeliui. Artimiausiais metais mėginių bus paimta dar, iš viso jų turėtų būti 30.
![Marso mėginių misijos bėdos Marso mėginių misijos bėdos](http://www.elektronika.lt/_sys/storage/2025/01/14/vehicle-7082042_640.jpg)
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Dar planuojant „Perseverance“ misiją buvo numatyta, kad bendra NASA ir Europos kosmoso agentūros misija turėtų juos pargabenti į Žemę ateinančio dešimtmečio viduryje. Deja, tolesnis pargabenimo misijos vystymas gerokai stringa. Dar 2023 metais darbai prie jos buvo sustabdyti, kai paaiškėjo, kad viršijamas numatytas biudžetas. Dabar paskelbta, kad numatytasis 6-7 milijardų dolerių biudžetas būtų išaugęs iki 11 milijardų; palyginimui, visa „Perseverance“ misija kainuoja mažiau nei tris milijardus. Be to, misija galėtų įvykti ne anksčiau kaip 2040 metais.
Dabar NASA kreipėsi į privačias kompanijas – „SpaceX“ ir „Blue Origin“ – siekdama galimybių bendradarbiauti ir įvykdyti misiją pigiau ir greičiau, grįžtant prie pradinių planų. Kol kas nežinia, kokį partnerį pasirinks, ir ar išvis pasirinks, NASA, o sprendimas turėtų būti priimtas tik 2026-ųjų viduryje.
Situaciją gali pakeisti ir faktas, kad tuojau keisis pati NASA administracija – dabartinis vadovas baigs darbą po savaitės, o naująjį turės patvirtinti JAV Senatas. Išrinktasis prezidentas D. Trumpas ketina į šias pareigas siūlyti privataus kosmoso sektoriaus atstovą Jared Isaacmaną; tai gali reikšti, jog ateinančius ketverius metus NASA skirs daugiau dėmesio bendradarbiavimui su privačiomis kompanijomis, tačiau garantijos neturime.