Kūčių dieną NASA zondas „Parker“, pailga orbita skriejantis aplink Saulę, pralėkė arčiau žvaigždės, nei bet kuris kitas žmonių sukurtas aparatas. Nors jau seniau praskriedavo arti – toks ir buvo jo tikslas – dabar pasiekė galutinę orbitą.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Tam jam reikėjo atlikti eilinį, bet jau paskutinį, trajektorijos pakoregavimą, skrendant pro Venerą lapkričio pradžioje. Nuo 2018 metų „Parker“ zondas skriejo labai ištęsta orbita tarp šios planetos ir Saulės prieigų – tai leido jam kartais priartėti labai arti žvaigždės, bet kartu ir nepraleisti ten tiek daug laiko, kad sugestų moksliniai prietaisai. Dabar iki numatytos misijos pabaigos ateinančių metų antroje pusėje zondas vis dar skrajos pailga orbita, tačiau Veneros jau nepasieks.
Visas praskridimas buvo atliktas automatiškai – jo metu zondas netgi neturėjo tiesioginio ryšio su Žeme. Taigi apie sėkmingą skrydį misijos valdytojai sužinojo tik antrąją Kalėdų dieną. Praskridimas įvyko taip, kaip ir numatyta: „Parker“ pasiekė šešių milijonų kilometrų atstumą nuo žvaigždės, tai atitinka maždaug 8,5 Saulės spindulius. Jis skrido beveik 200 kilometrų per sekundę greičiu – daug greičiau už bet kurį kitą žmonių sukurtą prietaisą.
Skriedamas pro Saulės vainiką, „Parker“ suteikia vis naujų žinių apie tai, kaip veikia mūsų žvaigždė, kaip susidaro jos vėjas, žybsniai ir vainikinės masės išmetimai. Dabar zondas vėl tolsta nuo Saulės, sekantį kartą arti jos praskris kovo pabaigoje, vėliau – birželio viduryje.
Baigęs misiją zondas liks skrajoti panašioje orbitoje; jo moksliniai prietaisai bus nukreipti į Saulę ir greitai sudegs veikiami ypatingai intensyvios spinduliuotės ir dalelių srauto, tačiau dabar juos saugantis karščio skydas turėtų išlikti milijonus metų.