Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto delegacija šią savaitę lankėsi Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje (CERN). „Tai pirmasis fakulteto vadovybės vizitas universiteto istorijoje. Ne tik iš labai arti susipažinome su LHCb eksperimentu, kurio dalimi Vilniaus universitetas tapo rugsėjo mėnesį, bet ir aptarėme, kaip plačiau pritaikyti turimas kompetencijas įvairioms CERN iniciatyvoms“, – pasakojo mokslo ir strateginės plėtros prodekanas Pranciškus Vitta.
FF delegacijos narių asmeninio archyvo nuotr.
„Stipriname įsitraukimą į CERN veiklas. Fizikos fakultete jau dabar daug mokslininkų dirba CERN projektuose. Bendraudami su CERN mokslininkais nuolatos girdime, kad Vilniaus universitete ir Lietuvoje dar yra daug žinių ir įrangos, kuri galėtų būti labai naudinga CERN projektuose. Pirmiausia tai lietuviški lazeriai, bet ne tik jie“, – pabrėžė VU fizikas, CERN konsorciumo Lietuvoje vykdomasis direktorius prof. Ramūnas Aleksiejūnas.
Delegacijoje dalyvavo ir Rūta Racz, pirmoji Fizikos fakulteto doktorantė, kuri dirbs su LHCb duomenų analize, atliks pentakvarkų paiešką.
„Dalelių fizikų ir teoretikų bendruomenės aktyviai kuria modelius, bando paaiškinti pentakvarkų susidarymo ir skilimo mechanizmus. Pentakvarkų analizė yra ypač sudėtinga ir beprecedentė Lietuvoje. LHCb Vilnius darbinė grupė, kurios naujausia narė – doktorantė Rūta Racz, nagrinės didžiausią duomenų rinkinį Lietuvos mokslo istorijoje. Taip prisidėsime prie fundamentaliausių mokslinių tyrimų kuriais bandome paaiškinti Visatos prigimtį ir eigą“, – pasakojo dr. Mindaugas Šarpis.
Vizito metu vyko susitikimai su CERN ir LHCb eksperimento vadovybės atstovais, mokslininkais. Delegacija aplankė CERN duomenų centrą, LHCb detektorių, CERN kontrolės centrą, Antimaterijos fabriką ir kitus objektus.
Ženevoje įsikūręs CERN yra didžiausias pasaulyje dalelių fizikos tyrimų centras, vienijantis mokslininkus iš daugiau kaip 100 valstybių. Šioje organizacijoje mokslininkai atlieka eksperimentus, siekdami suprasti fundamentaliąsias Visatos daleles ir sąveikas tarp jų. Vienas iš svarbiausių CERN projektų – Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas (LHC), kuris leidžia tyrinėti protonų susidūrimus ir taip ieškoti naujų dalelių bei reiškinių.
Rugsėjo 2 d. LHCb kolaboracijos tarybos sprendimu VU buvo priimtas kaip naujas šio prestižinio eksperimento institutas.