Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro leidinyje, skirtame kritinės infrastruktūros atsparumo vertinimo svarbai, išspausdinta Kauno technologijos mokslininkų atlikta studija, skirta apskaičiuoti mažosios hidroenergetikos, kaip infrastruktūros, kuriamą naudą visuomenei elektros energetikos srityje. Šiame prestižiniame leidinyje spausdinami moksliniai darbai turi atitikti komisijos nustatytus griežtus aktualumo, kokybės ir profesionalumo reikalavimus. Tai stiprus patvirtinimas, kad KTU mokslininkų pasirinkta kryptis, kaip vertinti mažųjų hidroelektrinių infrastruktūros teikiamą naudą visuomenei, yra teisinga.
„Mums, mokslininkams, yra svarbu savo tyrimais prisidėti prie realių europinių problemų sprendimo. Ypač malonu būti įvertintiems pagrindinės Europos Komisijos mokslinių tyrimų institucijos. Plačiajai visuomenei socioekonominių naudų skaičiavimo metodikų taikymas turbūt nėra toks įdomus, tačiau tai, kad mūsų gauti rezultatai yra spausdinami tokio lygio leidinyje patvirtina tyrimo koncepcijos ir rezultatų aktualumą“, – sako Jonas Vaičys, vienas iš studiją atlikusių KTU mokslininkų.
Dainius Markauskas, Lietuvos hidroenergetikų asociacijos prezidentas, akcentuoja vertę, kurią atneša mokslo ir verslo bendradarbiavimas. „Didžiuojamės, jog dalindamiesi duomenimis su Kauno technologijos universiteto mokslininkais prisidedame ne tik prie Lietuvos mažosios hidroenergetikos tyrimų plėtros. Vertinant europinį kontekstą ir švarių lanksčių elektros gamybos šaltinių poreikį pereinant prie klimatui neutralios energetikos, mažųjų hidroelektrinių atnešamą naudą visuomenei pradedame suprasti ne tik intuityviai, bet ir skaičiais“.
Naudodami Europos Energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūros (Agency for the Cooperation of Energy Regulators, ACER) patvirtintą metodiką ir realius mažųjų hidroelektrinių pateiktus duomenis, KTU Elektros ir elektronikos fakulteto Elektros energetikos sistemų katedros mokslininkai apskaičiavo, jog gamybą lanksčiai galinčios reguliuoti Lietuvos mažosios hidroelektrinės per metus atneša naudos visuomenei už 24-384 mln. EUR kasmet iki 2030 m. Tyrimo modelyje buvo vertinama mažųjų hidroelektrinių valandinė gamyba, kaupimo galimybės, taip pat atsižvelgiama į unikalias hidroelektrinių savybes.
Jungtinis tyrimų centras, kurio leidinyje išspausdinta studija, yra Europos Komisijos institucija, kurios teikiama mokslu grįsta informacija remiasi politikos formuotojai. Leidinyje, skirtame kritinės infrastruktūros atsparumui, iš viso pateikiami trys pranešimai ir 25 moksliniai straipsniai, kuriuose analizuojami tokie sektoriai, kaip energetika, transportas, tinklai, miestų plėtra.