JAV fizikai iš Sandijos nacionalinės laboratorijos aprašė neakivaizdų būdą, kaip panaudoti branduolines galvutes Žemei apsaugoti nuo pavojingų asteroidų.
Pasak mokslininkų grupės, akivaizdžiausias branduolinio ginklo panaudojimo prieš asteroidą būdas atrodo tiesioginis smūgis į grėsmę keliantį objektą. Tačiau dėl to kosminė uoliena gali suskilti į daugybę fragmentų, kurie nukristų ant planetos kaip meteoritų lietus.
Vietoj tiesioginio bombardavimo tyrėjai pasiūlė susprogdinti branduolinę galvutę maždaug dviejų kilometrų atstumu nuo asteroido ir bombarduoti jį galingais rentgeno spinduliais. Rentgeno spindulių impulsas galėtų išgarinti dalį asteroido, pakeisti jo trajektoriją ir nukreipti objektą nuo Žemės.
Naujajame tyrime mokslininkai naudojo vieną galingiausių pasaulyje laboratorinių spinduliuotės šaltinių, vadinamą Z mašina. Mašina naudojama elektros impulsams ir rentgeno spinduliams generuoti, kad būtų galima tirti medžiagų savybes esant ekstremaliam slėgiui ir temperatūrai.
Fizikai imitavo branduolinio sprogimo sukeltą rentgeno spindulių impulsą, sukurdami plazmos debesį, magnetiniais laukais suspausdami argono dujas. Mokslininkai į vakuumą patalpino porą kvarcinių taikinių, kurių kiekvienas buvo 12 milimetrų pločio. Rentgeno spindulių impulsai iš kiekvieno taikinio sukūrė garų čiurkšles ir pagreitino jas iki maždaug 250 km/val. greičio, kuris atitiko skaičiavimo prognozes.
Mokslininkai teigia, kad rezultatai buvo pritaikyti keturių kilometrų skersmens asteroidui ir megatoninės branduolinės bombos sprogimui už dviejų kilometrų nuo jo paviršiaus, todėl susidaręs smūgis galėtų nukreipti pavojingus asteroidus nuo Žemės.
Anksčiau mokslininkai leido, kad Žemė ir milžiniškas asteroidas Apofis susidurtų 2029 m.
Tyrimas paskelbtas moksliniame žurnale „Nature Physics“ (NatPhys).