Amerikos mokslininkai iš Mičigano universiteto sukūrė naujo tipo organinius šviesos diodus (OLED), kurie gali pakeisti gremėzdiškus ir brangius naktinio matymo prietaisus lengvais ir nebrangiais akiniais.
Šiuolaikinės naktinio matymo sistemos naudoja vaizdo stiprintuvus, kurie paverčia įeinančią artimojo infraraudonųjų spindulių šviesą elektronais, kurie vėliau pagreitėja vakuume iki plono disko, turinčio šimtus mažų kanalų.
Elektronai, praeidami pro šių kanalų sieneles ir atsitrenkdami į jas, išlaisvina tūkstančius papildomų elektronų, kurie galiausiai pataiko į fosforo ekraną, paversdami juos matoma šviesa.
Neseniai sukurtas OLED prietaisas taip pat paverčia artimąją infraraudonąją šviesą į matomą šviesą ir ją sustiprina daugiau nei 100 kartų, tačiau nereikalauja didelio svorio, aukštos įtampos ir gremėzdiško vakuuminio sluoksnio, būtino tradiciniams vaizdo stiprintuvams.
Mokslininkai teigia, kad šviesą galima sustiprinti dar labiau optimizavus prietaiso konstrukciją. OLED prietaisas turi mažiau nei mikrono storio sluoksnį, kuris sugeria fotonus, ir penkių sluoksnių šviesos diodų paketą, kuris paverčia elektronus į matomos šviesos fotonus. Kadangi prietaisas veikia daug mažesne įtampa nei tradicinis vaizdo stiprintuvas, jam pakanka mažų maitinimo šaltinių. Kai kurie fotonai patenka į naudotojo akis, tačiau kiti grįžta atgal į sugeriamąjį sluoksnį, sukeldami dar daugiau elektronų. Ši grandininė reakcija žymiai padidina išvestinės šviesos kiekį.
Ankstesni organiniai šviesos diodai galėjo paversti artimąją infraraudonąją šviesą į matomą šviesą, tačiau be sustiprinimo, tai yra, vienas įeinantis fotonas suteikdavo tik vieną išvestinį fotoną.
Pasak mokslininkų, jie surinko OLED prietaisą iš jau paruoštų medžiagų. Anksčiau tyrėjai sukūrė miniatiūrinį infraraudonųjų spindulių filtrą, leidžiantį matyti artimąją infraraudonųjų spindulių šviesą visiškoje tamsoje.
Tyrimas buvo paskelbtas mokslo žurnale „Nature Photonics“ (NatPhoton).