Dauguma šiuo metu žinomų egzoplanetų aptiktos tranzitų metodu – fiksuojant, kaip planeta, skriejanti tarp mūsų ir žvaigždės, pritemdo pastarosios šviesą. Stebėjimai daromi regimųjų, kartais infraraudonųjų spindulių ruožuose, kur žvaigždė ir planeta šviečia ryškiausiai. Taip pat tranzitų metu galima tirti planetos atmosferą, nes ji sugeria tik dalį pro šalį einančios spinduliuotės.
Dabar mokslininkai išnagrinėjo, kaip egzoplanetų savybes būtų galima tyrinėti stebint tranzitus rentgeno spinduliuose. Bendrai paėmus žvaigždės daug rentgeno neskleidžia, todėl užfiksuoti rentgeno spinduliuotės pokyčius tranzito metu labai sudėtinga. Kol kas tą pavyko tik vieną kartą.
Tyrimo autorių teigimu, naujos kartos rentgeno teleskopai, tokie kaip „NewAthena“ ar AXIS, šias galimybes praplės. Jie surinko archyvinius žvaigždžių stebėjimų duomenis ir įvertino rentgeno spinduliuotės srautą, sklindantį iš žvaigždžių su žinomomis egzoplanetomis. Tada apskaičiavo, kiek rentgeno fotonų kas sekundę turėtų pagauti naujieji teleskopai ir kiek šis srautas pasikeistų tranzito metu.
Paaiškėjo, kad bent keletą, o gal keliolika, žinomų egzoplanetų aptikti rentgeno teleskopais būtų įmanoma. Rentgeno spinduliuotės pokyčiai planetos tranzito metu parodytų toli gražu ne tik tai, kad planeta ten egzistuoja, bet ir leistų daug geriau suprasti žvaigždės vėjo ir planetos magnetosferos sąveikos daleles.