Rugpjūčio 6–15 dienomis Keiptaune (PAR) vykusios Tarptautinės astronomų sąjungos (TAS) Generalinės Asamblėjos metu garsi Lietuvos astronomė, Vilniaus universiteto (VU) profesorė Gražina Tautvaišienė išrinkta šios įtakingos organizacijos viceprezidente. Tai milžiniškas pasiekimas Lietuvos astronomijai – per daugiau nei šimtmečio organizacijos gyvavimo laikotarpį pirmą kartą viceprezidente buvo išrinkta mokslininkė iš Baltijos šalių. Būsimuoju sąjungos prezidentu išrinktas Nobelio premijos laureatas prof. Brianas Shmidtas iš Australijos.
„Labai džiaugiuosi, kad per ilgametę TAS istoriją pirmą kartą buvo pastebėta ir Lietuva. Nekantrauju dirbti kartu su žymiausiais pasaulio astronomais. Ypač su Nobelio premijos laureatu prof. B. Schmidtu“, – pažymi VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto profesorė, Molėtų astronomijos observatorijos vadovė prof. G. Tautvaišienė.
Su juo profesorė yra pažįstama jau dešimt metų – nuo tada, kai buvo išrinkta Tarptautinės fundamentaliosios ir taikomosios fizikos sąjungos viceprezidente. Po trejų metų prasidėsiančioje TAS Prezidento kadencijoje prof. B. Schmidtas pakeis garsų šveicarų mokslininką prof. Willy Benzą.
Prof. G. Tautvaišienė viceprezidentės pareigas eis šešerius metus. Jai buvo patikėta globalaus antžeminių ir kosminių tyrimų koordinavimo sritis, taip pat Jaunųjų TAS narių darbo grupės veiklos kuravimas.
„Pagrindinis mano kaip viceprezidentės tikslas – dirbti Lietuvos ir pasaulinės astronomų bendruomenės labui. Savo veikla prisidėsiu prie tarptautinio bendradarbiavimo skatinimo, konferencijų apie naujus astronomijos tyrimų projektus ir technologinę plėtrą organizavimo. Nemažai energijos prireiks kuruojant Jaunųjų TAS narių darbo grupės veiklą. Jaunimas susiduria su tikrai daug iššūkių: tai apima karjerą akademinėje bendruomenėje ir pramonėje, mobilumą, psichologinį ir finansinį saugumą, įtraukumą, skaidrumą, geografinę padėtį ir lyčių pusiausvyrą“, – vardina mokslininkė.
Be to, prof. G. Tautvaišienė deleguota į prestižinio apdovanojimo „Gruber Cosmology Prize“ komiteto narių septynetą. Ši TAS ir Gruberio fondo įsteigta premija kasmet įteikiama vienam ar keliems bet kurios tautybės mokslininkams, dirbantiems astronomijos, fizikos, matematikos ar mokslo filosofijos srityse, už mokslo pažangą suprantant Visatą. Be šių veiklų, profesorės laukia ir daugelis kitų darbų, kuriuos kolektyviai vykdo TAS valdyba.
Tarptautinė astronomų sąjunga (angl. The International Astronomical Union) – tarptautinė astronomų profesionalų organizacija, koordinuojanti astronomijos mokslinių tyrimų gaires ir priima pagrindinius su astronomija susijusius sprendimus. Tai – svarbiausia pasaulinė astronomus vienijanti organizacija, vienijanti astronomus iš daugiau kaip 100 pasaulio šalių. Ji buvo įsteigta 1919 metais, ir per šį daugiau kaip šimtmečio laikotarpį pirmą kartą viceprezidente buvo išrinkta mokslininkė iš Baltijos šalių. Dar dviejų naujų viceprezidentų pareigos buvo patikėtos mokslininkams iš Čilės ir Pietų Afrikos.