Aršias konkurencines kovas tarp mobiliųjų operatorių vienu mostu gali sustabdyti naujos technologijos telefonai. Kokia galės būti kova tarp operatorių, jei jų nebereikės apskritai? Argi taipo gali būti? Pasiroto, jog taip - švedų kompanija „TerraNet“ jau praktikoje bando naujos technologijos telefonus, leidžiančius kalbėti tarpusavyje be papildomų tarpinių stočių.
Tradicinis korinis ryšys - savo laiką atgyvenanti technologija?
Pagal veikimo principą, naujoji technologija nėra kažkuo išskirtinė - toks tiesioginis bendravimo principas tarp dviejų pašnekovų relizuotas jau senų seniausiai ir vis dar naudojamas racijose, žaisliniuose telefonuose ir t.t. Vienintelis ir pagrindinis tokių įrenginių trūkūmas - santykinai nedidelis veikimo spindulys. Tačiau dabar į tokio ryšio galimybes TerraNet kompanija privertė pažiūrėti visiškai kitu kampu. „TerraNet“ įkūrėjas Anders Carlius pasakoja, jog telefono be tarpinių stoteliu idėja jam gimė 2002 metais, kuomet keliavo po Tanzanijos džiunglės. Tuomet jis atkreipė dėmesį į GSM ryšio netobulumą - kadangi aplink nebuvo nei vienos ryšio stoties, jis negalėjo paskambinti net draugams, važiuojanties per kelis metrus toliau, kitame džipe.
Dabar jau sukurti pirmieji telefonų prototipai, kuriais tarpusavyje 1 km spinduliu galima bendrauti be tarpinės stoties. Šiuo metu jie išbandomi toje pačioje Tanzanijoje ir Ekvadore.
Vieno kilometro spindulys, kuriuo galima kalbėti be papildomos stotelės, ganėtinai mažas atstumas. Tačiau pasirodo, čia tik dalis gudrybės. Visa technologijos esmė tame, jog kiekvienas toks telefonas dar veikia ir kaip tarpinis siųstuvas, transliuojantis pokalbius tarp kitų telefonų. Taigi, vietoj ryšio tiekėjų tarpinių stotelių galima naudotis apylinkėse esančiais telefonais kaip tarpiniais siųstuvais. Svarbu, kad vieno kilometro spinduliu būtų bent vienas toks telefonas.
Visgi šis technologinis sprendimas susiduria su aibe sunkumu, iš kurių pagrindinis - gali būti išnaudoti visi dažnių ruožai ir tankiai gyvenamose vietovėse bus sunku prisiskambinti. Tačiau Carlius nusiteikęs šią problemą kažkaip įveikti. Kol kas naująja technologija labai susidomėjo telefonų gamintojai, o ryšio tiekėjai atvirkščiai - nusiteikę labai skeptiškai ir savo klientams įrodinėja, jog tokie telefonai perspektyvos neturės.
Pati „TerraNet“ kompanija nusiteikusi labai optimistiškai. Kol kas tarpusavyje ryšį gali užmegsti tik jos gaminti telefonai, tačiau ateityje galvojama šią galimybę įdiegti visuose GSM telefonuose. Apie rimtas ateities perspektyvas kalba dar ir tas faktas, jog „Ericsson“ į šią technologiją jau investavo apie 6 milijonus dolerių.