Pastaraisiais metais, ruošiantis „Artemis“ misijoms ir žmonių sugrįžimui į Mėnulį, NASA ten nuskraidino šešis retroreflektorius – specialius blizgius rutulius, kurie labai gerai atspindi lazerio spindulius. Visi jie keliavo su kitų kompanijų ar organizacijų misijomis, o jų tikslas – išbandyti naujos kartos pozicionavimo sistemas, kurios labai pasitarnaus saugiai nutupdyti įgulos nusileidimo modulį.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Pernai NASA sėkmingai „pagavo“ retroreflektorių ant Indijos nusileidimo modulio „Vikram“ – išsiuntė signalą iš orbitinio zondo „Lunar Reconnaisance Orbiter“ (LRO) ir užfiksavo atspindį. Dabar tą pavyko padaryti su antru retroreflektoriumi, ant Japonijos zondo SLIM.
Signalas pagautas du kartus gegužės pabaigoje. Šis pasiekimas – ypatingas, mat priešingai nei „Vikram“, SLIM nusileido ant šono, taigi retroreflektoriaus padėtis labai nepalanki tokiam ryšio gaudymui. Tvarkingai įtaisytas retroreflektorius atgal atspindi signalą bet kuria kryptimi iki 60 laipsnių nuo vertikalės, tad norint jį užfiksuoti, LRO pakako apytikriai žinoti zondo padėtį paviršiuje.
Tuo tarpu SLIM retroreflektoriaus kryptis dabar yra tokia, kad jis gali atspindėti signalą praktiškai tik viena kryptimi, taigi LRO turėjo pasiųsti signalą labai tikslia kryptimi, su ne didesne nei šimtadalio laipsnio paklaida.
Sėkmingas rezultatas rodo, kad net ir detaliai paieškai nepritaikytą LRO lazerinį altimetrą galima panaudoti tokiai užduočiai. Taigi ateityje, įrengus daug retroreflektorių įvairiose vietose Mėnulyje, pasinaudoti jais pozicionuojant erdvėlaivį, judantį arti paviršiaus, bus tikrai įmanoma.
Be to, tai taip pat įrodo, kad ant SLIM pritaisytas retroreflektorius nesudužo ir nenukrito sunkaus nusileidimo metu, taigi šie įrenginiai labai patikimi ir, greičiausiai, ilgaamžiai.