Birželio 11-14 dienomis San Sebastiano mieste, Ispanijoje įvyko 25-asis tarptautinis lazerinės tiksliosios mikrofabrikacijos simpoziumas (angl. The 25th International Symposium on Laser Precision Microfabrication (LPM2024)). Šio simpoziumo tikslas – surengti konferenciją, kurioje mokslininkai, lazerių gamintojai ir jų naudotojai galėtų aptarti pagrindinius lazerinės spinduliuotės ir medžiagos sąveikos aspektus, naujausius lazerinio medžiagų apdirbimo pasiekimus ir naujos kartos technologijas.
Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) doktorantas Mantas Gaidys (doktorantūros vadovas dr. Mindaugas Gedvilas) konferencijoje pristatė žodinį pranešimą: „Efektyvus lazerinis nerūdijančio plieno spalvinimas naudojant femtosekundines GHz impulsų voras“ (angl. „Efficient laser surface coloring of stainless-steel using femtosecond GHz bursts“), ir antrus metus iš eilės buvo įvertintas geriausio žodinio pranešimo apdovanojimu.
2023 metais Manto darbas buvo nominuotas LPM2023 konferencijoje vykusioje Aomiri mieste, Japonijoje. Šiais metais LPM2024 konferencijoje buvo pristatyti 199 žodiniai pranešimai aukščiausio tarptautinio lygio mokslininkų iš viso pasaulio iš kurių 40 buvo studentiški. Doktorantas iš Lietuvos dėl nominacijos varžėsi su tyrėjais iš Belgijos, Graikijos, Italijos, Ispanijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Jungtinės Karalystės, Kinijos, Prancūzijos, Rumunijos ir Vokietijos universitetų ir mokslinių tyrimų centrų. Pirmą kartą prestižinės lazerinio mikroapdirbimo konferencijos istorijoje jaunajam mokslininkui pavyko du kartus iš eilės laimėti geriausio žodinio pranešimo titulą ir apginti geriausio mokslininko vardą. Tai didžiulis mokslininko įdirbio ir viso Lietuvos lazerinių technologijų sektoriaus tarptautinės bendruomenės įvertinimas ir pripažinimas. Darbas atliktas FTMC Lazerinių technologijų skyriaus (LTS) Lazerinio mikroapdirbimo technologijų laboratorijoje (LMTL).
Pastaraisiais metais daug dėmesio skiriama lazeriniam mikroapdirbimui naudojant impulsų voras. Naudojant lazerinių impulsų vorų režimus galima didelės energijos impulsą suskaidyti į kelis mažesnės energijos impulsus, kurių bendra energija lygi didelės energijos impulso energijai. Tai labai naudinga lazeriu spalvinant metalus. Lazerinis spalvinimas jau beveik tapo pramoniniu procesu, turinčiu daugybę panaudojimo būdų medicinos ir automobilių pramonės, bei juvelyrikos ir prekių ženklų kūrimo srityse.
Lazerinis paviršiaus spalvinimas labai priklauso nuo lazerinio apdirbimo parametrų. Norint pasiekti geriausią rezultatą, reikia optimizuoti tokius parametrus kaip pluošto skenavimo greitis, impulsų pasikartojimo dažnis, impulsų trukmė, impulsų persidengimas, impulsų skaičius voroje ir kitus, o tai yra varginanti ir daug laiko reikalaujanti užduotis. Šiame darbe atliktas eksperimentas, kurio metu nerūdijančiojo plieno bandiniai buvo spalvinami femtosekundinio lazerio GHz impulsų voromis, keičiant vidutinę lazerio galią ir skenavimo greitį. Ant nerūdijančio plieno pavyko gauti didelę spalvų gamą bei pasiekti spalvinimo rekordinį greitį iki 45 mm2/s.