NASA sudarė sutartis su „Kongsberg NanoAvionics“ ir dar trimis bendrovėmis pagal „Rapid Spacecraft Acquisition IV (Rapid IV) On-Ramp III“ programą. Šios sutartys, kurių bendra potenciali vertė per penkerius metus gali siekti 6 mlrd. JAV dolerių, skirtos palengvinti veiksmingą erdvėlaivių ir susijusių paslaugų pirkimą, kad būtų patenkinti įvairūs NASA ir kitų JAV federalinių agentūrų misijų poreikiai, skelbia „NanoAvionics“.
„Per pastaruosius kelis mėnesius „NanoAvionics“ dirbo su NASA, kad įrodytų, jog gali patenkinti agentūros techninius ir patikimumo reikalavimus, – sakė Andrew Swainas, „NanoAvionics“ JAV verslo plėtros vadovas. – Ši sutartis suteiks „NanoAvionics“ galimybę prisidėti prie svarbiausių NASA misijų savo patirtimi ir palydovais, padedant racionalizuoti mokslo ir nacionalinio saugumo pažangą.“
Sutartis pasirašyta po to, kai NASA sėkmingai paleido ACS3 technologijos demonstracinę misiją, kurios metu bus išbandyta „NanoAvionics“ pagaminta 80 kvadratinių metrų ploto saulės burė.
Saulės burė kosmose / „NanoAvionics“ nuotr.
Panašiai kaip vėjo burės varo laivus, taip saulės burė verčia judėti erdvėlaivį. Tik varomąja jėga čia tampa Saulės skleidžiama fotonų (elektromagnetinės spinduliuotės vienetas – LRT.lt) energija. Kai fotonai susiduria su bure, palydovas įsibėgėja – vadinasi, nebereikia kitų variklių ir papildomo kuro. Taip varomas erdvėlaivis gali keliauti ilgus atstumus, kol yra saulės šviesos.
Programa „Rapid IV“ padeda JAV vyriausybinėms agentūroms efektyviai vykdyti kosmines misijas, nes supaprastina kosminių aparatų sistemų ir paslaugų įsigijimo procesą. Pagal šią daugkartinę neapibrėžto tiekimo ir neapibrėžto kiekio sutartį reikalavimus atitinkantys dalyviai gali gauti fiksuotos kainos užsakymus kosminiams aparatams ir susijusioms paslaugoms būsimoms misijoms. Tai suteikia NASA galimybę laiku, ekonomiškai ir efektyviai naudotis pažangiomis erdvėlaivių technologijomis, kurios yra labai svarbios įvairiems misijų tipams – nuo Žemės stebėjimo iki giliojo kosmoso tyrimo.