Laikai, kai telefono bateriją užtekdavo įkrauti vos kartą per savaitę – jau praeityje. Tobulėjant technologijoms, išmanieji telefonai šiais laikais atstoja kompiuterį, todėl natūralu, kad intensyvus naudojimas daro įtaką ir baterijos veikimo laikui ir ją tenka krauti kone kasdien.
Tačiau kas, jeigu visiškai įkrauti jūsų turimo išmaniojo telefono bateriją būtų galima vos per vieną minutę? Tai leistų ne tik pamiršti apie ilgai trunkantį įkrovimą, bet ir suteiktų gamintojams galimybę išvengti mažesnės talpos baterijų naudojimo.
Tokiu būdu išmaniuose telefonuose liktų daugiau vietos komponentams, reikalingiems didesnėms skaičiavimo ir duomenų perdavimo galimybėms. Remiantis nauju tyrimu, paskelbtu žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“, Kolorado universitete atrastas pažangus metodas leistų telefonus įkrauti iki 100 proc. vos per 60 sekundžių.
Naujasis metodas pagrįstas jonų judėjimu superkondensatoriuose. Jonai – tai atomai, turintys grynąjį teigiamą krūvį, o superkondensatorius naudojamas energijai kaupti didelės srovės, trumpos trukmės įkrovimo ir iškrovimo ciklų metu. Mokslininkas Ankuras Gupta nustatė, kad jonams judant efektyviau, energijos įkrovimas ir išleidimas būtų greitesnis, todėl telefone esantis elementas nuo 0 iki 100 proc. būtų įkraunamas per minutę ar greičiau.
A. Gupta pažymi, kad kai kurie iš šių metodų buvo naudojami tiriant srautą poringose medžiagose, pavyzdžiui, naftos rezervuaruose ir vandens filtravimo sistemose, tačiau jie nebuvo išsamiai ištirti energijos kaupimo sistemose.
„Atsižvelgdamas į itin svarbų energijos vaidmenį planetos ateičiai, jaučiau įkvėpimą pritaikyti savo chemijos inžinerijos žinias tobulinant energijos kaupimo įrenginius“, – sakė Gupta. „Man atrodė, kad ši tema yra šiek tiek neišnagrinėta, todėl tai buvo puiki proga.“
Mokslininkų bandymai atskleidė, kad mažyčių nano dydžio porų sankirtose jonai juda kitaip nei elektronai. Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad jonų judėjimas yra kitoks, nei tikėtasi pagal Kirchhofo dėsnį. Pastarasis, nuo 1845 metų, naudojamas srovės tėkmei elektros grandinėse nustatyti.
Atlikus šį tyrimą, jonų judėjimą sudėtingame tūkstančių tarpusavyje sujungtų porų tinkle galima sumodeliuoti ir numatyti vos per kelias minutes.
Neaišku, kiek laiko prireiks, kad šie laboratorijoje atlikti tyrimai taptų technologija, kurią rasite savo telefone. Tačiau idėja, kad galėsite akimirksniu įkrauti savo įrenginių bateriją – turėtų padėti paspartinti tyrimus.