Naujas tyrimas parodė, kad Žemės magnetinis laukas pietų ir šiaurės ašigaliuose skiriasi, skelbia „IFLScience“.
Žemė / NASA / R. Wiseman nuotr.
Skystas išlydytas išorinis Žemės branduolys, sudarytas daugiausia iš geležies ir nikelio, sukuria elektromagnetinį lauką. Jis saugo mus nuo daugelio kosminių grėsmių ir šimtmečius buvo naudingas navigacijai.
Magnetinis laukas nėra statiškas. Žemės magnetosferą keičia iš Saulės sklindantis Saulės vėjas. Dėl to magnetinio lauko modeliai skiriasi, jei stebėjimai atliekami prie Žemės paviršiaus arba kosmose. Bent jau tokia buvo įprastinė prielaida. Naujajame darbe įrodinėjama, kad gali būti ir kitaip.
Mokslininkai naudojo 2014–2020 m. duomenis, nes 98,1 proc. šio laikotarpio laiko geomagnetinės sąlygos buvo silpnos arba vidutinio stiprumo. Pastebėta, kad net ir tais atvejais, kai magnetosfera nebuvo smarkiai veikiama kosminių orų, tarp stebėjimų buvo reikšmingų skirtumų. Ypač jie buvo stebimi šiaurės ir pietų poliariniuose regionuose.
„Dažnai manome, kad magnetinis laukas tarp šiaurinių ir pietinių poliarinių regionų yra beveik simetriškas, tačiau iš tikrųjų jie labai skiriasi“, – pareiškime teigė tyrimo autorė Yining Shi, Mičigano universiteto Klimato ir kosmoso mokslo bei inžinerijos instituto mokslininkė asistentė.
Anot Mičigano universiteto Klimato ir kosmoso mokslų ir inžinerijos profesorius Arthuras F. Thurnau ir tyrimo autorius Markas Moldwinas, žinios apie Žemės magnetinio lauko asimetriją ir kas tai lemia padės mokslininkams kurti geomagnetinio lauko modelius bei taip pat padės palydovinės ir aviacinės navigacijos srityje.