Astronomai žvilgsnį nukreipė toliau į praeitį nei bet kada anksčiau. Pasitelkę NASA Jameso Webbo kosminį teleskopą (JWST) mokslininkai nustatė tris galaktikas, kurios galėjo aktyviai formuotis, kai visatai buvo vos 400–600 mln. metų, skelbia NASA.
NASA, EKA, CSA, J. Olmsted nuotr.
Teleskopu surinkti duomenys rodo, kad šias galaktikas supa dujos, kaip įtaria tyrėjai, sudarytos beveik vien iš vandenilio ir helio – ankstyviausių kosmose egzistavusių elementų. Tikėtina, kad šios dujos skatina naujų žvaigždžių formavimąsi galaktikose.
„Be „Webbo“ negalėtume stebėti šių labai ankstyvų galaktikų, jau nekalbant apie tai, kad niekada tiek daug nesužinotume apie jų formavimąsi“, – aiškino pagrindinis tyrimo autorius, Kopenhagos universiteto Kosminės aušros centro (DAWN) astrofizikos docentas Kasperas Heintzas.
JWST nuotraukose galaktikos atrodo kaip blankios dėmės, todėl papildomi duomenys, vadinamieji spektrai, buvo labai svarbūs tyrėjų išvadoms. Spektrai rodo, kad šių galaktikų šviesą sugeria dideli kiekiai neutralaus vandenilio dujų. „Dujos greičiausiai yra labai plačiai paplitusios ir užima labai didelę galaktikos dalį, – sakė vienas iš tyrimo autorių, DAWN profesorius Darachas Watsonas. – Tai leidžia manyti, kad stebime neutralaus vandenilio dujų telkimąsi į galaktikas. Vėliau šios dujos atvės, susitelks ir suformuos naujas žvaigždes.“
Praėjus keliems šimtams milijonų metų po Didžiojo sprogimo, vadinamosios rejonizacijos epochos metu, visata buvo visai kitokia. Dujos tarp žvaigždžių ir galaktikų buvo neskaidrios. Visatoje esančios dujos tapo visiškai skaidrios tik praėjus maždaug 1 mlrd. metų po Didžiojo sprogimo. Galaktikose esančios žvaigždės prisidėjo prie jas supančių dujų kaitinimo ir jonizavimo, todėl dujos galiausiai tapo perregimos.
Sugretinę JWST duomenis su žvaigždžių formavimosi modeliais, mokslininkai taip pat nustatė, kad naujai pastebėtose galaktikose vyrauja jaunų žvaigždžių populiacijos. „Mūsų matomi dideli dujų rezervuarai yra dar vienas požymis, liudijantis, kad galaktikos dar neturėjo pakankamai laiko suformuoti daugumą žvaigždžių“, – pridūrė D. Watsonas.
Tyrimas: https://arxiv.org/abs/2306.00647