Naujame tyrime mokslininkai iš Amerikos nustatė, kad 38–40 proc. šaliai reikalingo ličio – ateities pasauliui gyvybiškai svarbaus metalo – galima gauti iš nuotekų, kurios susidaro atliekant uolienų hidraulinį ardymą Marcelio skalūnuose Pensilvanijoje, rašoma „IFLScience“.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Hidraulinis ardymas arba skaldymas – tai dujų ir naftos gavybos iš skalūnų uolienų metodas, kai jos susprogdinamos vandens, smėlio ir kitų cheminių medžiagų mišiniu. Šis procesas yra labai prieštaringai vertinamas dėl to, jog į aplinkinius vandeningus sluoksnius gali patekti daugybė užterštų nuotekų.
Tačiau neseniai atliktas tyrimas rodo, kad šios nuotekos gali būti naudingos. Tyrėjai paėmė vandens mėginių ir laboratorijoje sugebėjo su daugiau nei 90 proc. efektyvumu iš jų išgauti litį.
„Mes paprasčiausiai nežinojome, kiek jo ten yra“, – sakė pagrindinis tyrimo autorius, Amerikos Nacionalinės energetikos technologijų laboratorijos tyrėjas Justinas Mackey.
Pasauliui reikia daugiau ličio. Kuriant ateitį, kurioje vyraus akumuliatoriai, – nuo elektromobilių iki išmaniųjų telefonų – šis sidabro spalvos metalas tapo viena paklausiausių prekių planetoje.
Dėl gyvybiškai svarbaus ištekliaus kyla ir daug politinių iššūkių. Šiuo metu didžioji dalis pasaulio ličio išgaunama iš druskingų tvenkinių Čilėje, o po to gabenama į Kiniją, kur perdirbama.
Kinija tapo svarbiausiu ličio tiekimo grandinės elementu pasaulyje, o tai ne itin džiugina JAV. JAV siekia iki 2030 m. savarankiškai apsirūpinti ličiu, kad nereikėtų jo importuoti iš kitų šalių.