NASA kosminis aparatas „Voyager 1“ ir vėl siunčia mokslinius duomenis į Žemę. Zondo mokslinė veikla atnaujinta po to, kai prieš šešis mėnesius jis staiga pradėjo siųsti iškraipytas nulių ir vienetų kombinacijas, skelbia „IFLScience“.
Tarpžvaigždinėje erdvėje šiuo metu esantis „Voyager 1“ nukeliavo toliau nei bet kuris kitas žmogaus sukurtas objektas. Visos savo misijos metu į Žemę jis siuntė naudingus duomenis, padedančius mums pažinti erdvę tarp žvaigždžių už mūsų Saulės sistemos ribų. Visa tai vyko pasitelkiant tik 69,63 kilobaito atminties ir iš dalies naudojant archajiška kompiuterių kalba „Fortran 5“ parašytą kodą.
„Mygtukas, kurį paspaudžiate norėdami atidaryti savo automobilio dureles, turi daugiau skaičiavimo galios nei „Voyager“ erdvėlaiviai, – NPR aiškino „Voyager“ projekto vadovė Suzanne Dodd. – Nuostabu, kad jie [„Voyager 1“ ir „Voyager 2“] ir toliau skraido, ir kad jie skraido jau daugiau nei 46 metus.“
Vykdant tokią misiją galima tikėtis, kad kartais kils iššūkių. Ir „Voyager 1“ misija tikrai susidūrė su nemažai jų.
„Praėjusiais metais įprastinė veikla nutrūko, kai „Voyager 1“ pradėjo siųsti į Žemę signalą, kuriame nebuvo jokių mokslinių ar techninių duomenų“, – aiškinama NASA pranešime.
Komanda galiausiai nustatė, kad problema kilo dėl trikdžių skrydžio duomenų posistemėje, viename iš trijų erdvėlaivio kompiuterių.
Gegužės 17 d. NASA išsiuntė zondui komandas. Signalas erdvėlaivį pasiekia per 22,5 valandos, po to dar 22,5 valandos trunka grįžtamasis signalas, vadinasi, reikėjo įtemptai laukti, kol paaiškės, ar pataisa suveikė. Laimei, panašu, kad viskas pavyko.
„Plazminių bangų posistemė ir magnetometro prietaisas dabar teikia tinkamus mokslinius duomenis, – pridūrė NASA. – Siekdama atkurti įprastą „Voyager 1“ veikimą, misija tęsia darbą su kosminių spindulių posisteme ir mažos energijos krūvį turinčių dalelių prietaisu.“
Tuo metu „Voyager 1“ brolis dvynys – „Voyager 2“ – ir toliau puikiai veikia.