Dauguma pirmosiomis glaukomos – ligos, pažeidžiančios regos nervą ir sukeliančios aklumą, – stadijomis sergančių žmonių nežino, kad serga, nors ankstyvas gydymas padeda užkirsti kelią regėjimo praradimui. Aptiktas nežymus akispūdžio padidėjimas suteikia gydytojams galimybę diagnozuoti glaukomą, tačiau nuolat jį stebėti yra sudėtinga. Naują tyrimą atlikę mokslininkai praneša sukūrę „išmaniojo“ kontaktinio lęšio prototipą, kuris tiksliai matuoja akispūdį, skelbia Amerikos chemikų draugija.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Akispūdį oftalmologai matuoja tonometru, sukeliančiu momentinį vėjo gūsį. Nedidelis spaudimo padidėjimas, kitaip nepastebimas simptomas, kurį iššaukia aplink rageną susikaupęs skystis, gali padėti diagnozuoti glaukomą.
Mokslininkai bando būdus, kaip nuolat ir patogiau fiksuoti nedidelius slėgio svyravimus, pavyzdžiui, kontaktinius lęšius, perduodančius signalus į akiniuose esančius receptorius. Tačiau pakitusi temperatūra, pavyzdžiui, išėjus į šaltą orą, gali iškreipti lęšių matavimus. Todėl Dengbao Xiao ir jo kolegos siekė sukurti kontaktinį lęšį, kuris tiksliai išmatuotų ir belaidžiu ryšiu realiu laiku perduotų signalus apie akispūdį, esant įvairiai temperatūrai.
Pirmiausia D. Xiao ir jo kolegos sukūrė dvi miniatiūrines spiralines elektrai laidžias struktūras, turinčias unikalų vibracijos modelį, kuris pasikeičia nežymiai ištemptas, pavyzdžiui, pasikeitus akies spaudimui ir skersmeniui. Norėdami sukurti spaudimą matuojančius kontaktinius lęšius, tyrėjai šias mažytes struktūras įterpė į kontaktinius lęšius.
Atlikdami laboratorinius bandymus, tyrėjai uždėjo naujuosius lęšiukus ant trijų atskirų kiaulių akių modelių, kontroliuodami akių spaudimą ir temperatūrą. Kontaktiniai lęšiai stebėjo ir belaidžiu ryšiu perdavė slėgio duomenis nuo 10 iki 50 laipsnių Celsijaus temperatūroje. Kai slėgis buvo apskaičiuojamas tik pagal vienos lęšio spiralinės struktūros signalą, rezultatai iki 87 proc. nukrypo nuo tikrųjų verčių.
Tačiau, naudojant abiejų į lęšį įterptų struktūrų informaciją, slėgio rodmenys nuo tikrosios vertės skyrėsi tik 7 proc., nes duomenų derinys pašalino su temperatūra susijusias paklaidas. Tyrėjų teigimu, jų sukurtas dviejų grandinių „išmanusis“ lęšis gali būti naudojamas tiksliai ankstyvai glaukomos diagnostikai ir stebėsenai net ir esant įvairioms temperatūroms.