Mažas akumuliatorius negali prilygti ličio jonų baterijoms energijos ir galios tankiui. Tačiau, kaip parodė Švedijos Linköpingo universiteto atliktas tyrimas, ji pasižymi kitomis savybėmis.
Asociatyvi nuotr.
Švedijoje pagamintus mygtukinius elementus galima įkrauti 8000 kartų, bent jau laboratorijoje. Ir tai dar ne viskas. Likusi talpa dar turėtų būti 80 proc. Taigi, jei akumuliatorius būtų visiškai įkraunamas ir iškraunamas kiekvieną dieną, energijos kaupiklį būtų galima naudoti net ir po daugiau nei 20 metų.
Mokslininkai daug dėmesio skyrė ekonomiškai efektyviai ir aplinkai nekenksmingai gamybai. Vietoj ličio ir kobalto kartu su cinku naudojamas ligninas.
Ligninas yra augaluose gaminamas polimeras, kuris suteikia pluoštui tvirtumo. Jis lieka, pavyzdžiui, gaminant popierių, todėl jo galima gauti dideliais kiekiais ir už mažą kainą. Kita vertus, cinkas, kuris daugiausia naudojamas vienkartinėse baterijose, gali būti beveik 100 proc. perdirbamas iš senų baterijų.
Dėl vandens ir druskos elektrolito ir lignino, stabilizuojančio akumuliatoriaus elementą, jis taip pat gali būti naudojamas įkraunamose ir ilgai veikiančiose baterijose.
Šiuo metu atliekami didesnės versijos, kuri apytiksliai prilygsta tipiniam automobilio akumuliatoriui ir turėtų užtikrinti kelių šimtų vatų galią, tyrimai. Tyrėjų grupės teigimu, pramoninei gamybai kliūčių nėra.
Viena iš galimų taikymo sričių būtų laikinas elektros energijos, gaunamos iš atsinaujinančių šaltinių, saugojimas. Šiuo atveju akumuliatorius ne tik būtų naudojamas itin ilgai, bet ir būtų nebrangus, lengvai perdirbamas ir visiškai nenaudotų retų žaliavų.