Trys studentai iš Vokietijos, Šveicarijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų, pasitelkę dirbtinį intelektą ir perskaitę penkis procentus senovės graikų kalbos teksto, laimėjo 700 000 JAV dolerių premiją.
Tekstas buvo užrašytas ant papiruso, kuris buvo pažeistas 79 m. po Kristaus išsiveržus Vezuvijaus ugnikalniui, nusiaubusiam senovės Romos miestus Pompėją ir Herkulanėjų.
Mokslininkai yra įsitikinę, kad šis pasiekimas atveria kelią į visų kitų Herkulanėjaus viloje rastų tekstų iššifravimą.
XVIII-XIX a. Herkulanėjaus vilos griuvėsiuose buvo rasta apie 1800 ritinių, kurie, kaip spėjama, priklausė Julijaus Cezario uošviui Lucijui Kalpurniui Pisonui Cezoninui.
Manoma, kad ši biblioteka yra vienintelė išlikusi iš antikos laikų. Kai kurie papirusai buvo sunaikinti iš karto, nes iš nežinojimo relikvijos buvo palaikytos tiesiog apanglėjusiais medienos gabalais, o kai kurie nukentėjo po to, kai tyrinėtojai bandė juos išskleisti.
Šiuo metu daugiau kaip 800 įvairaus išsaugojimo laipsnio ritinėlių yra Neapolio (Italija) nacionalinėje bibliotekoje, kiti – Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje.
Nuo XVII a. vidurio bandoma tyrinėti viloje rastus tekstus. Buvo išskleista ir perskaityta apie 200 papirusų.
Tačiau naujas taškas šiame reikale buvo padėtas 2000-aisiais, kai atsirado galimybė Herkulanėjaus ritinius studijuoti jų neišvyniojant – pasitelkus rentgeno spindulių mikrokompiuterinę tomografiją (micro-CT) ir britų sinchrotroninį Deimantinės šviesos šaltinį (Diamond Light Source).
Tekstą perskaityti buvo patikėta dirbtiniam intelektui.
2023 m. pavasarį pradėtas Vezuvijaus iššūkio konkursas papirusams iššifruoti. Iki to laiko Kentukio universiteto (JAV) profesoriaus Brento Sealso vadovaujami mokslininkai įrodė, kad dirbtinio intelekto algoritmas gali išgauti raides ir simbolius iš rentgeno nuotraukų.
Tyrėjai aprašė savo algoritmą ir pateikė dalyviams medžiagą: tūkstančius trimačių rentgeno nuotraukų – dviejų nesuvyniotų papirusų ir trijų fragmentų.
Praėjusių metų spalį 21 metų Luke’as Farritoras iš Nebraskos-Linkolno universiteto Rice’o mokyklos laimėjo 40 000 dolerių, perskaitęs pirmąjį papiruso žodį – πορφύραc, kuris išvertus reiškia „violetinė“ (arba „karališkoji violetinė“).
Tuomet Farritoras pradėjo darbus su egiptiečių kilmės vokiečių studentu Juusefu Naderu ir šveicaru Julianu Schilligeriu.
Kartu jiems pavyko perskaityti daugiau kaip 2 000 raidžių – penkis procentus ritinio teksto – ir kuo išsamiau suprasti jo turinį.
Papirologai, patvirtinę komandos sėkmę, teigė, kad šis tekstas anksčiau niekur nebuvo publikuotas ir kad jo autorius yra Filodemas – epikūriečių filosofas, poetas, Zenono iš Sidono mokinys ir Herkulanėjaus gyventojas.
Jis aptaria kelių malonumo šaltinių – muzikos ir maisto, ypač kaparėlių – derinimą.
2024 m. tikslas – baigti iššifruoti 85 proc. dviejų nesuvyniotų ritinių, automatizuoti dirbtinio intelekto procesą ir patobulinti rašalo aptikimą labiausiai pažeistose papiruso dalyse.