Nuo pat nusileidimo Mėnulyje Japonijos mėnuleigiui „Smart Lander for Investigating Moon“ (SLIM) teko nueiti nelengvą kelią. Ant Žemės palydovo jis nutūpė netinkamu kampu ir kuris laikas neveikė. Nors sausio 29 d. SLIM pagaliau pradėjo savo misiją, vasario 1 d. japnų kosmoso agentūra pranešė, kad siekiant pralaukti Mėnulio naktį, aparatas perėjo į ramybės būseną.
SLIM nusileidimo aparatas / JAXA transliacijos stop kadras
Sausio 19 d., po beveik dvi valandas trukusio laukimo, Japonija patvirtino, kad jos išmanusis mėnuleigis SLIM sėkmingai minkštai nusileido Mėnulyje ir šalis tapo penktąja valstybe, kuriai tai pavyko padaryti. Tačiau nuo pat pradžių Žemėje dirbanti komanda žinojo, kad kažkas ne taip. SLIM tiksliai nusileido Shioli krateryje ir dislokavo du roverius, tačiau nusileidimo modulio saulės baterijos nesurinko saulės šviesos, tad mėnuleigis negalėjo pilnavertiškai veikti.
Praėjus devynioms dienoms Japonijos kosminis aparatas atnaujino veiklą Mėnulyje: skaitė paviršių ir darė nuotraukas, kad išanalizuotų uolienų sudėtį.
SLIM užfiksuota Mėnulio paviršiaus nuotrauka / JAXA nuotr.
Tačiau vasario 1 d. kosmoso agentūra patvirtino, kad artėjant Mėnulio nakčiai, SLIM veikla ir vėl buvo sustabdyta.
Mėnulio naktis truks apie 14,5 Žemės dienų, temperatūra tuo metu nukrenta iki -130 °C. Jei SLIM išgyvens, šviesos ir temperatūros sąlygos turėtų pagerėti apie vasario 15 d. ir JAXA vėl bandys užmegzti ryšį su mėnuleigiu.
„SLIM įžengė į dviejų savaičių ramybės laikotarpį. Nors SLIM nebuvo sukurtas atšiaurioms Mėnulio naktims, planuojame pabandyti vėl jį eksploatuoti nuo vasario vidurio, kai Saulė vėl apšvies SLIM saulės elementus“, – socialiniame tinkle „X“ pranešė JAXA.
Jei SLIM atsibus, tai galės tęsti savo misiją, o jei ne – jis jau vis tiek įėjo į istoriją kaip ypatingai tiksliai – už 55 metrų nuo numatyto taško – Mėnulio paviršiuje nusileidęs aparatas.